Членовете на горната камара в чешкия парламент - Сената - гласуваха против ратифицирането на международен договор за правата на жените, известен като Истанбулска конвенция, предаде Асошиейтед прес.
Още: Заговор на Макрон: Опитва ли се френският президент да повлияе на избора на папа?
Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна
Само 34-ма от 71 сенатори гласуваха снощи в подкрепа на договора. За приемането ѝ бяха необходими още два гласа, предават БТА и БНР.
Документът - подписан, но не ратифициран
Още: Истанбулската конвенция влиза в сила в ЕС от 1 октомври. А у нас?
След гласуването долната камара на парламента вероятно няма да разглежда договора и Чехия ще остане сред страните, които са подписали документа, но не са го ратифицирали.
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Съветът на Европа прие документа през 2011 г., като целта бе да се ограничи насилието срещу жени в Европа. Чехия подписа конвенцията през 2016 г.
И няколко църкви са против
Гласуването показа разногласията между депутатите консерватори и либерали. Консерваторите заявиха, че документът поставя под въпрос традиционните роли на мъжете и жените в обществото и че ратифицирането му в други страни няма да спомогне за намаляване на насилието срещу жени там. На ратификацията на Истанбулската конвенция се противопоставиха и представители на няколко църкви.
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви
Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания
Още: Психолог: Ако бяхме подписали Истанбулската конвенция, щяхме да имаме адекватни закони
Ратифицирането на договора беше отхвърлено въпреки призива на президента Петър Павел страната да ратифицира договора по-бързо, тъй като няма причина за отлагане.
Още: Извършил зверско убийство и отишъл на екскурзия: Арестуваха поляк близо до България
Още: Познай кой ще бъде новият папа: Онлайн игра завладя Италия
Друга страна от ЕС, отказала да подпише договора е Словакия - през 2020 г., две години след като това направи България, припомня АП.
Още: Нинова: За трети път спасихме България от Истанбулската конвенция (ВИДЕО)