Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че ще разговаря с руския си колега Владимир Путин в скоро време, за да призове Москва да съживи т.нар. Черноморския зърнен коридор, предаде турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
Още: Заради пост в ООН: Аналена Бербок се отказа от мястото си в Бундестага
Още: Зеленски: Правим всичко възможно, за да прекратим войната, но Русия не желае мир
"Скоро ще разговаряме с руския президент Владимир Путин и ще му кажем: "Да правим, да струваме, но да възобновим зърнения коридор", посочи Ердоган пред журналисти в самолета на връщане от посещението си в Унгария, пише БТА.
През юли Русия едностранно прекрати зърненото споразумение, постигнато година по-рано с посредничеството на Турция и ООН, което даваше възможност на Украйна да изнася безопасно зърно от черноморските си пристанища.
ОЩЕ: Напук на руските заплахи: Десетки кораби използват безпроблемно украинските пристанища
Още: Скок на цената на бензина в Гърция
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 17.06.25 - Москва иска от Киев да унищожи всички западни оръжия
В неделя Москва заяви, че няма интерес от удължаване на споразумението, напомня Ройтерс.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тимчо Муцунски: България е поставила бариера пред евроинтеграцията на Северна Македония
Още: Русия модернизира ударно ядрените си бази, разположени край границите на Европа (ВИДЕО)
Дали обаче плановете на Русия в това отношение имат някакво значение е отделен въпрос, тъй като междувременно още преди месеци Украйна откри нов временен коридор през Черно море, който охранява и по който безпрепятствено се движат търговски кораби. ОЩЕ: Зеленски: Зърненият коридор няма да спира въпреки руските заплахи
Още: Заради стачка на персонала: Лувърът остана затворен почти цял ден
Още: Руснак получи халюцинации, че украинците го пленяват и си сряза гърлото в банка (СНИМКИ, ВИДЕО)