Краде ли Европа тайните на най-голямата гордост на украинската армия?

15 юли 2025, 07:30 часа 2459 прочитания

Според ръководителя на голяма украинска компания "безскрупулни" европейски производители на дронове "симулират" бойни изпитания и се опитват да крадат тайни от украинските производители, пише британското издание The Telegraph. Главният изпълнителен директор на Skyeton Роман Княженко обвини в лъжа западни военни компании, които твърдят, че оръжията им са били "тествани в бойни условия" след кратки изпитания далеч от фронтовата линия в Украйна.

В резултат на това европейските правителства инвестираха милиарди евро в системи, които не работят в действителност, като отнеха средства от отбраната на собствените си държави и от подкрепата за Украйна.

Още: Един iPad и много дронове заместват генерала: В Украйна тече войната на бъдещето, което предизвиква страх

Европейските производители искат да се докопат до тайните на украинските фирми

Княженко заяви, че производителите на дронове посещават фирмата му с предложения за сътрудничество, но само за да използват това време, за да се опитат да се докопат до тайните ѝ.

"Много европейски производители на дронове вършат наистина страхотна работа и ние работим с много от тях. Но други дават големи обещания само за да говорят с нас по-дълго и да разкрият тайните ни, а след това изчезват", твърди той.

"Тези безскрупулни компании се опитват да разберат как работим и кои от нашите решения са ефективни на бойното поле. След това правят лъскави брошури и красиви презентации за това как работят в Украйна. В действителност те са извършили само няколко теста в района на Лвов", оплаква се Княженко, говорейки за западния украински град, който е на 1000 км от фронтовата линия.

Още: САЩ премести дронове M-LIDS в Гърция

Снимка: Генерален щаб на украинската армия

"Понякога отварям презентации на други дронове от Европа и виждам буквално собствените си думи, напълно непроменени", спомня си Княженко. "Големият проблем след това е, че милиарди долари отиват при компании, които все още не осъзнават какво правят".

Skyeton - най-големият производител на далекобойни дронове в Украйна

Skyeton е най-големият производител на безпилотни летателни апарати с голям обсег за украинските въоръжени сили. Едно от нейните творения - система, наречена Raybird - е летяло повече от 350 000 часа. Raybird може да носи разнообразни полезни товари, включително разузнавателни камери, радари и друго оборудване, да лети до 2500 км и да изпълнява мисии с продължителност до 28 часа.

Още: Война на дронове: Путин говори с числа – колко на брой са лъжите му? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Системата е резултат от много години упорит труд, стотици инженерни подобрения и постоянно адаптиране към бойните условия. "Понякога само с един боен полет можем да помогнем за унищожаването на техника на стойност милиони", хвали се Княженко.

Преди анексирането на Крим през 2014 г., Skyeton произвеждаше свръхлекия самолет K-10 Swift.

Сега екип от 500 души работи денем и нощем с украинските военни. "Само си представете ситуацията: пристига екип и казва, че нещо не е наред в системата", казва Княженко. "Това означава, че в момента, на позициите, момчетата нямат необходимото оборудване. Те питат: "Добре, колко време ще отнеме ремонтът?". В мирно време бихте казали няколко седмици или месец. Но сега имате само една нощ. Защото, ако не го направите през нощта, утре врагът ще се опита да се приближи, няма да имаме дронове във въздуха, което означава, че ще има загуби. Стресът е огромен", обяснява той.

Темпото на Skyeton отразява бързо променящия се характер на войната. През последните три години около половината от материалите на Raybird бяха подменени, за да стане дронът по-малко видим за радарите. Издръжливостта също е от решаващо значение: дронът трябва да работи в "много кални" условия на фронтовата линия. "Понякога дадена технология, която е била най-важната на бойното поле, след две седмици вече не работи", добавя Княженко.

Още: Украйна представи новия си дрон "Булава" - отговор на руския "Ланцет" (ВИДЕО)

Снимка: Генерален щаб на украинската армия

Всяко забавяне струва милиони

Компанията спазваше собствените си срокове за доставка, като по този начин отстраняваше всякакви проблеми със системите. Но на практика това означава следното: първо, хората на фронтовата линия може да останат без оборудване; второ, договорите с украинското правителство са много строги. Така че, по същество, всеки ден забавяне ще струва милиони, обяснява главния изпълнителен директор на Skyeton.

Още: Дроновете на бойното поле: Експертът Йордан Божилов детайлно обяснява как воюват Украйна и Русия (ВИДЕО)

Роман Княженко добавя, че един от основните проблеми е, че някои европейски компании не разбират напълно сложността, свързана с производството на дронове. "Те си мислят, че ако дойдат тук и видят нечия фабрика, лесно могат да пресъздадат същото нещо у дома", подчертава той.

"Намираме се в условия, в които трябва да работим постоянно и да се развиваме усърдно. Три години тук се усещат като 20 години в мирно време. Някои хора си мислят, че е лесно: просто ще го вземем и ще го направим. Но това са хиляди тайни, мъдрост и натрупан опит. Без всичко това компанията няма да работи пълноценно".

Повечето страни са "далеч зад" Украйна по отношение на дроновете

Снимка: Генерален щаб на украинската армия

Още: Френски автомобилен гигант ще произвежда дронове край фронтовата линия в Украйна

Вместо да инвестират в собствено производство, Княженко призова западните страни да финансират украински фабрики. Така "ще имате производител във вашата страна с наистина напреднала система", казва той. "Никой например няма да се опитва да построи F-16 от нулата, защото всички знаят, че отнема много време и е много трудно да се направи както трябва. Всяка страна има своя собствена специализация – технологията, в която е добра. За Украйна това са дроновете и тя трябва да изнася продуктите си, както САЩ изнасят F-16", смята той.

В статия във Foreign Affairs от 7 юли двама ветерани от Съвета за национална сигурност на САЩ по времето на президента Джо Байдън правят подобна оценка. "Повечето страни по света, включително Съединените щати, никога не са водили война с дронове в такъв мащаб и сега значително изостават от Украйна в това отношение", пишат Джон Файнър и Дейвид Шимър.

Когато е помолен да даде пример за сложна заявка, с която екипът му се е сблъсквал, Княженко си спомня операция на специалните сили в Черно море, когато "нещо се объркало". Било нощ, моряците се изгубили в морето и не можели да се върнат в базата. Мисия само за шест часа се заела да намери екипажа преди зазоряване, когато руснаците вече можели да ги атакуват. Skyeton изпратил дронове Raybird на помощ. Първият се повредил и втори трябвало да бъде изстрелян от по-опасно място. Raybird открил екипажа дори в непрогледния мрак. След това включил светлините на крилото си, за да покаже на моряците правилния курс. В крайна сметка голямата група от специалните части се върнала благополучно у дома.

Още: Без оператор и GPS: Изкуственият интелект помага на Украйна за удари с дронове на далечни разстояния (ВИДЕО)

Автор: Мемфис Баркър в статия за The Telegraph

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес