Френският президент Еманюел Макрон нарече исляма "религия, която е в криза по целия свят", в реч, адресирана до това, което той нарече "сепаратизъм" в ислямската общност на Франция, предаде „Гласът на Америка“.
Още: На път за срещата с Тръмп: Путин ще посети Магаданск
Още: Десетки арестувани и пострадали при поредна нощ на сблъсъци в Сърбия
В изказванията си в западното предградие на Париж, Макрон каза, че ислямът е религия в дълбока криза в световен мащаб, дори в страни, където е религия на мнозинството, поради „напрежението между фундаментализма и политическите проекти ..., които водят до много силна радикализация.”
Френският президент заяви, че във Франция съществува „паралелно общество“ на радикални мюсюлмани, процъфтяващо извън ценностите на нацията. „Сепаратизъм“, както го описа той, който процъфтява в някои райони на страната, където мюсюлманите с радикална визия за своята религия поемат контрола върху местното население, за да внедрят своите вярвания.
Но според Макрон всеки има вина за този така наречен сепаратизъм.
Още: На какво напомня срещата на Тръмп-Путин в Аляска: Анализ
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.08.25 - Готов ли е Тръмп за срещата с Путин?
"Самите ние изградихме свой собствен сепаратизъм. Това е гетоизацията, която нашата република, първоначално с най-добри намерения в света, позволи да се разпространи", каза френският лидер.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Европейският съюз призова Израел да не строи нови жилища на Западния бряг
Още: Още един човек загина във Франция при надбягване с бикове (СНИМКИ)
Той отбеляза концентрацията на населението на Франция в области според техния произход, което също концентрира образователни и икономически трудности.
Френският президент заяви, че правителството ще предложи законодателство през декември, за да „засили секуларизма и да консолидира републиканските принципи“.
Той нарече секуларизма „циментът на обединена Франция“ и добави: „Нека не попадаме в капана, заложен от екстремисти, които целят да заклеймят всички мюсюлмани“.
Още: Задържаха трима за палежи край гръцкия град Патра
Още: Расте броят на обвиненията срещу шофьора, врязал се с автомобил във фенове на Ливърпул
По време на речта си Макрон многократно подчерта значението на училищата за насаждането на светски ценности сред младите хора и каза, че правителството ще изисква частните училища да провждат уроци за това. От началото на следващата година, с малки изключения, 50 000 френски деца, които в момента се обучават у дома, ще трябва да посещават училище присъствено, каза той. Законопроектът ще включва и допълнително финансиране на образованието.
Коментарите идват, когато в Париж тече процес за смъртоносните атаки през януари 2015 г. срещу сатиричния вестник „Шарли Ебдо“ от родени във Франция ислямски екстремисти. Миналата седмица мъж от Пакистан намушка двама души в близост до бившите офиси на „Шарли Ебдо“ в гняв заради публикуването на карикатури на пророка Мохамед.