Германският канцлер Ангела Меркел свърза завръщането на Русия в Г-7 с прилагането на споразуменията от Минск, предаде БГНЕС.
Още: Белгия и Нидерландия дариха два миночистача на Украйна (СНИМКИ)
Според нея по време на дискусията на срещата на Г-7 във Франция темата за Русия и Украйна "имаше общи и различни оценки". Въпреки това, всички страни членки на Г-7 подкрепят позицията на Германия, която очаква напредък в процеса от Минск, за да може Русия пак да се върне в Г-7 и форматът отново да стане Г-8, гласи позицията на Меркел.
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп говори за работата по завръщането на Русия в Г-7. Според държавния глава на САЩ сред лидерите на Г-7 има привърженици на присъединяването на Москва. Тръмп също предположи, че президентът Владимир Путин ще бъде поканен на следващата среща на клуба.
Както отбеляза американският лидер, завръщането на Русия ще бъде от полза за решаването на много световни проблеми. В същото време Тръмп не изключи възможността лидерите на Г-7 "могат да оставят положението такова, каквото е".
Още: Украйна удари Брянск в Русия, складове за горива са в пламъци (ВИДЕО)
Още: Сватбата на столетието: Джеф Безос и Лорън Санчес пристигнаха във Венеция
Въпросът за завръщането на Русия в Г-7 беше повдигнат от френския президент Еманюел Макрон и Тръмп, но Меркел и британският премиер Борис Джонсън се противопоставиха на тази инициатива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германският парламент удължи мисията на Бундесвера в Косово
Още: Ще има още санкции: Европейският съвет осъди руските бомбардировки над граждански обекти
Същевременно Владимир Путин отбеляза, Русия смята всякакви контакти със страните от Г-7 за полезни.