Мъж на 30 години пристига в спешно отделение във Великобритания със силни болки и подута шия, която трудно движел. Той съобщава, че болката се е появила веднага след като е потиснал кихане, като е стиснал носа си и е затворил устата си едновременно. Той е шофирал и се е борил със симптомите на сенна хрема, когато е задушил кихането. Въпреки че мъжът няма проблеми с дишането, преглъщането или говоренето, лекарите забелязват слаб пукащ звук при първоначалния преглед на шията му.
Когато лекарите правят рентгенова снимка, за да проведат допълнителни изследвания, те откриват признаци на хирургичен емфизем - състояние, при което въздухът се задържа под най-дълбоките слоеве на тъканта под кожата. След това компютърната томография показва, че между третата и четвъртата кост на шията на пациента се е образувало разкъсване, което е позволило на въздуха да излезе от трахеята и да навлезе в тъканите на шията и в пространството между белите дробове. Дупката в трахеята е с раазмери 2 на 2 милиметра.
Снимка: iStock
Лекарите стигат до заключението, че разкъсването вероятно се е образувало вследствие на "бързо нарастване на налягането в трахеята по време на кихане със стиснат нос и затворена уста", се посочва в доклада за случая.
Още: Защо кихаме при настинка?
Лечението
Лекарите преценяват, че не е необходима операция за възстановяване на разкъсването. Вместо това те го наблюдават в болницата в продължение на два дни, като внимателно следят нивата на кислород и другите му жизнени показатели и не му дават храна през устата през първия ден. След това го изписват с рецепти за болкоуспокояващи и лекарства за сенна хрема, както и с лекарско предписание да избягва напрегната дейност в продължение на две седмици.
При контролен преглед пет седмици по-късно компютърната томография на врата на мъжа показва, че разкъсването е напълно заздравяло.
Още: Как най-лесно да спрем досадното кихане
Снимка: iStock
Защо това е уникален случай
Спонтанните разкъсвания на дихателната тръба не са широко описани в медицинската литература, като преди този случай са документирани само няколко други случая. Тези разкъсвания са резултат предимно от физическа травма на трахеята или от усложнения след медицински процедури, като например отстраняване на щитовидната жлеза или поставяне на тръба в трахеята или хранопровода.
Преди случая на мъжа не е имало съобщения за разкъсване на трахеята вследствие на задушено кихане, съобщават лекарите му. Изчисленията сочат, че когато устата и носът са затворени по време на кихане, налягането в горните дихателни пътища може да е повече от 20 пъти по-голямо от налягането по време на средностатистическото кихане. "Всеки трябва да бъде посъветван да не задушава кихането си, като стиска носа и държи устата затворена, тъй като това може да доведе до перфорация на трахеята", предупреждават лекарите в доклада си, цитирани от "Live Science".
Още: Защо казваме "Наздраве" след кихане