Онкоболните са с по-слаба защита от здравите след първата доза ваксина срещу COVID-19

11 март 2021, 21:50 часа • 2844 | прочитания

Пациентите с онкологични заболявания са по-слабо защитени от здравите хора след първата доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech, съобщи ДПА, цитиран от 24 часа.

Още: Орбан е пътник, губи властта: Стряскащи за унгарския премиер социологически данни

Още: Украйна си върна тежко болни бойци, прекарали в руски плен 3 години (СНИМКИ)

Изследване на биомедицинския изследователски център на института "Франсис Крик" в Лондон и на Кингс колидж в Лондон сочи, че три седмици след първата доза от ваксината нивата на антитела са 39 на сто при пациентите със злокачествени образувания на органи и 13 процента при пациентите със злокачествени заболявания на кръвта. При хората без онкозаболявания нивата на антитела достигат 97 на сто три седмици след първата доза от ваксината срещу коронавируса.

Когато втората доза се приема три седмици след първата, антителата при пациентите с онкозаболявания на органи скачат до 95 на сто. При хората, които чакат по-дълго за втора доза, не се наблюдава подобряване в защитата. Пет седмици след първата доза антителата са 43 на сто при пациентите с рак на органи, 8 на сто при пациенти със злокачествени заболявания на кръвта и 100 процента при хора без рак.

"Тези данни за отговора на ваксината при онкологично болните сочи, че период от дванадесет седмици между двете дози на ваксината на Pfizer/BioNTech може да остави много онкоболни уязвими на сериозно протичане на COVID-19", казват изследователите. Британските здрави власти поставят втората доза от ваксините до 12 седмици след първата. Д-р Шееба Иршад от изследователския екип призова за спешна промяна на ваксинационната стратегия за уязвимите групи. Изследването е проведено сред 205 души и все още не е преминало независим преглед, но е първо по рода си, казват учените.

Още: Русия тества лазерно оръжие против дронове в Украйна (ВИДЕО)

Още: Гърция реши да премести ракетните си системи Patriot

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес