Инден, Хамбах и Гарцвайлер са три огромни мини, от които концернът RWE добива въглища. Недалеч от мините има населени места. Някои от тях са изоставени от години, други - от съвсем скоро. Къщите са изкупени от RWE, а хората са преселени, след като са получили съответните обезщетения. Принципно тези "призрачни села" е трябвало да бъдат разрушени, но покрай плановете на Германия да се откаже от въгледобива бъдещето им се оказва неясно.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Украинците в изоставеното село: "Не се оплакваме"
Моршених и Манхайм са две от селата, за които е било предвидено да бъдат разрушени. Къщите са със спуснати щори и заковани прозорци. Асфалтът по улиците се е напукал, уличните лампи са изпочупени. Няколко от имотите са заградени с бодлива тел и са обозначени като собственост на RWE. Хора не се виждат.
Ако се вгледа обаче, човек вижда по вратите на някои от къщите бели листове хартия. На единия има списък с украински имена, на другия - с арабски. В една от тези къщи в село Моршених живее младо украинско семейство. Хората молят имената им да не бъдат назовавани и разказват, че живеят в селото от декември миналата година. Съседи на украинското семейство от Донбас са бежанци от Сирия.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Висока скорост: Мъж прегази и уби украински войник в Киев (СНИМКИ)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
"Изобщо не се оплакваме - имаме и вода, и ток, и отопление. Даже и интернет имаме", казва Денис (името му е променено). Всяка седмица при тях идват представители на местните власти, помагат им с документите, предоставят им помощи. Само още не са ги записали на езикови курсове. Не им липсва това, че в селото няма магазин, аптека или лекар - пътуват до съседното село с автомобила си.
ОЩЕ: След поредния обстрел: "Ако знаехте колко ви мрази Одеса"
"Когато пристигнахме в селото, изобщо не знаехме що за място е това. Впоследствие ни обясниха. Но като се има предвид, че у дома в Украйна месеци живеехме под обстрел, тук ни е много спокойно. В гората има екоактивисти (противници на въгледобива - б.р.), но те не ни безпокоят", обяснява Денис. Съпругата му Юлия споделя, че в района на пръв поглед изглежда скучно - няма къде да се отиде, освен в гората. "Понякога отиваме до града, но там е толкова шумно, че бързаме да се върнем", разказва Денис.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Двамата признават, че не знаят колко дълго ще останат на това място. "Чухме, че май са се отказали да разрушават селото", казват украинците. Според последните данни това наистина е така, понеже мината ще бъде закрита - заради плановете на Германия за отказ от добива на кафяви въглища.
"Тук всичко ни харесва"
Селата Кукум и Кайенберг са край друга мина. И там местните жители са били изселени, след като получили обезщетения. Тези две села също е трябвало да бъдат разрушени и на пръв поглед не се различават от "събратята си" по съдба. От училището в Кайенберг обаче неочаквано излизат няколко човека и сядат в двора. Един от тях казва: "Живеем тук, ние сме от Сирия". Но оттам нататък всички мълчат и леко уплашени отново влизат вътре.
ОЩЕ: Разузнавателна оценка: Путин е знаел за бунта на Пригожин и все пак е бил "парализиран"
На спирката има разписание - през това село все още минава автобус. По няколко часа седмично работи и пекарната - иначе отворени магазини и аптеки няма. Функционира обаче противопожарната служба, а пред няколко от къщите са паркирани автомобили.
"Да, в село Кайенберг все още живеят местни хора, макар към 80 процента вече да са се изселили, след като получиха обезщетения. Сега там живеят и бежанци, а старото училище бе превърнато в общежитие. Предоставили сме им и някои къщи, в селото има ток, вода и отопление. За бежанците са организирани езикови и интеграционни курсове, а децата ходят на детска градина", казва пред ДВ общинската съветничка от Бохум Ирина Бекер и обяснява, че разпределението на бежанците по германските провинции и общини става на квотен принцип и е автоматизирано.
"Тук всичко ни харесва", казват членовете на семейство украински бежанци, настанени в Кайенберг. "Първоначално бяхме в шок, но тук определено е по-добре, отколкото в някоя спортна зала на походно легло." Семейството не иска да се връща в Украйна, докато войната не е приключила. А може да остане в Германия и след края на бойните действия. "Ще видим, засега всичко е наред. Нали няма да разрушават селото - при това положение може и да останем, ако ни позволят", казват украинците.
ОЩЕ: Русия съобщи за атака с морски дронове срещу един от най-новите й кораби
Източник: Дойче веле