Путин предупреди Украйна за газовите доставки

09 април 2014, 18:10 часа • 28268 | прочитания

В настоящата ситуация "Газпром" трябва да се въздържи да доставя газ на Украйна срещу сумата, платена месец по-рано.

Още: Ядреният арсенал в готовност: Пакистан със старт на мащабна военна операция срещу Индия (ВИДЕО)

Още: Голяма верига заведения започна да съди хора заради бойкоти

Това заяви руският президент Владимир Путин по време на среща с правителството за кризата с Украйна, предаде БГНЕС.

Руският премиер Дмитрий Медведев от своя страна заяви, че възможността за авансово плащане фигурира в договора, сключен през 2009 г. Той обясни че Русия е можела да въведе авансово плащане за газа и по-рано, но не го сторила, заради усложнената икономическа ситуация в съседката им. Той обаче нарече натрупаните задължения на Киев "пълен позор", а Путин от своя страна предупреди, че ситуацията не може да продължава вечно.

Още: Индия срещу Пакистан: Коя армия е по-силна?

Още: Сирия вади коза "Китай" срещу Доналд Тръмп

Въпреки това руският държавен глава помоли правителството "предвид трудната ситуация в Украйна и незавършените преговори с ЕС", да не прилага възможността за авансово плащане , докато не се проведат консултации. "Ако нашите партньори не се съгласят на разговори, тогава ние ще действаме според договора. За колкото си платят, толкова ще получат", заяви Путин, цитиран от "Интерфакс".

"Русия продължава да подкрепя икономиката на Украйна, субсидира я със стотици милиони долари, но ситуацията не може да продължава вечно", предупреди руският президент.

Още: Заради хутите: Авикомпаниите преустановиха полетите си до Израел

Още: След парада: Тайван обвини Русия и Китай в изопачаване на историята на Втората световна война

"Ситуацията е меко казано странна. Както е известно, нашите партньори от Европа признават легитимността на органите на сегашната власт в Киев, но не правят нищо, за да подкрепят Украйна с нито един долар, с нито едно евро", каза Путин.

"Руската федерация не подкрепя легитимността на властите в Киев, но продължава да предоставя икономическа помощ за Украйна", допълни още президентът.

Той подчерта, че ситуацията не може да продължава вечно, но отбеляза, че трябва да се действа изключително внимателно "без да се разрушава и малкото останало".

Още: Тръмп натиска Израел за сделка с "Хамас", Уиткоф с медиен трик срещу Нетаняху

Още: Хеликоптер се разби в язовир, шестима са загинали

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес