Сигурността на най-голямата АЕЦ в Европа под въпрос заради боевете в Украйна

30 август 2014, 11:46 часа 19558 прочитания 0 коментара

Има риск за сигурността на Запорожката АЕЦ заради боевете, който се водят само на 200 км от нея. Такива опасения изразява международната екоорганизация "Грийнпийс" за украинската централа, съобщава БГНЕС.

Още: Сърбия въвежда военна служба за мъже и жени

Още: Лавров: Русия постепенно се отказва от термина "неприятелски държави“

Според експерта на организацията Тобиас Мюнхмайер атомната електроцентрала може да не издържи на обстрел от тежки оръдия.

В района има много противотанкови оръдия, способни да пробият обшивката на реакторите, предупреждава Мюнхмайер. Дори и ако ударът не е по самия атомен реактор, а по електромрежата, това може да доведе до катастрофа. От строя ще бъдат извадени системите за охлаждане на атомния реактор, изтъква експертът и припомня, че именно срив в работата на системата за охлаждане доведе до аварията на японската АЕЦ Фукушима.

Запорожката АЕЦ е най-големият енергиен обект в Украйна и в Европа с установена мощност от 6000 мегавата. На нея се експлоатират шест енергоблока с мощност 1 милион киловатчаса всеки.

Още: Руското външно разузнаване обвини ЕС, че готви "Майдан" в Сърбия на 1 ноември

Още: Варшава постоянно "настъпва мотиката": В Съвета на Руската федерация заплашиха Полша отново да бъде поделена

Сега в атомните електростанции в Украйна работят 13 от 15-те енергоблока. Радиационното, противопожарното и екологичното състояние на промишлените площадки на АЕЦ е в пределите на нормата.

Снимка: Архив

Още: Въздушния терор на Русия: Зеленски с чудовищни данни за руските дронове и ракети само за 2 седмици през септември (СНИМКИ)

Още: Невероятен обрат: Неочакваното присъствие на американските наблюдатели на руско-беларуските военни учения (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес