Силно земетресение е регистрирано тази нощ в морската зона между Касос и Карпатос, съобщи гръцката телевизия Skai. Трусът е бил усетен най-слино на остров Крит, като в 02:36 сутринта жителите на Касос, Карпатос и източен Крит получиха предупредително съобщение за цунами от 112, според което са призовани незабавно да се оттеглят от бреговете, съобщава още гръцката телевизия. Първоначалните данни са за магнитуд от 6.1 по Рихтер, а впоследствие са измерени 5.9.
Подробности за земетресението
Според преработеното решение на Геодинамичния институт към Националната обсерватория в Атина епицентърът на земетресението е бил в морската зона на 19 км. Югоизточно от Касос, а дълбочината на фокуса се оценява на 64,4 километра.
⚠️ Ενεργοποίηση 1️⃣1️⃣2️⃣
— 112 Greece (@112Greece) May 13, 2025
🆘 Σεισμός μεγέθους 5.9 σημειώθηκε 48χλμ ΝΝΑ της Κάσου. Κίνδυνος πιθανής εκδήλωσης Τσουνάμι στην περιοχή σας
‼️ Απομακρυνθείτε άμεσα από τις ακτές
‼️ Ακολουθήστε τις οδηγίες των Τοπικών Αρχών@pyrosvestiki
@hellenicpolice
Най-силно го усетиха в Крит
Силният сеизмичен трус причини смущения на жителите на южните егейски острови и източен Крит , където беше особено усетен. Въпреки относително голямото разстояние на Ираклион от епицентъра, земетресението е създало впечатление за три редуващи се „вълни“ и усещане за продължителност от поне 15 секунди. Земетресението е било усетено и в райони на Атика и по крайбрежието на Турция.
Според първоначалната информация, няма данни за щети. ОЩЕ: Земетресение след земетресение: Турция не спира да се тресе (ВИДЕО)