Сривът на тока в Испания: 5-те секунди, които са се оказали фатални

30 април 2025, 11:25 часа • 1480 | прочитания

Ден след мащабното прекъсване на електроснабдяването, което засегна целия Иберийски полуостров, испанският оператор на електропреносната мрежа Red Eléctrica заяви, че изключва възможността той да е бил причинен от кибератака. Всичко сочи към прекомерна увереност в слънчевата енергия - страната е започнала да разчита твърде много на фотоволтаичните източници, които обаче не могат да осигурят стабилност на системата за разлика от АЕЦ, ВЕЦ или комбинирани електроцентрали. Страната е станала твърде зависима от фотоволтаиците, които са поели водеща роля в системата и това именно е изложило системата на риск, стана ясно от изявлението на компанията на пресконференция на 29 април, която цитира испанското издание El Confidencial.

Според изпълнителния директор Едуардо Прието пазарът е станал зависим от слънчевата енергия, която вече покрива над 70% от електропотреблението. Възобновяемата фотоволтаична енергия е евтина, но не може да гарантира стабилност на системата, за което е било предупреждавано многократно, отбелязва Прието.

В понеделник, 28 април, когато стана инцидентът, пазарното търсене се е задоволявало със 75% слънчева енергия, а конвенционалните ядрени и газови централи са поемали съвсем малка част от производството на електроенергия, съответно това е направило напрежението в мрежата изключително чувствително към колебания. Изпълнителният директор отбеляза, че това вече е създавало проблеми по-рано - например, рафинерията на Repsol в Картахена, един от най-големите производители на дизел в Европа, се е наложило да спре работа преди няколко седмици поради проблеми с електрозахранването.

Още: Иван Хиновски след енергийния срив: 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен

Спирането на тока е станало в 12:32, но системата е започнала да отчита проблеми още в 11:30. Фотоволтаичното производство е работело на пълни обороти и излишъкът от слънчева светлина е накарал газовите комбинирани цикли да намалят производството си, за да дадат път на фотоволтаиците. Атомните електроцентрали са били почти спрели работа, за да избегнат финансови загуби, а водноелектрическите централи - за да се избегне разхищението на вода. Съответно без тяхната устойчивост, напрежението в мрежата е било твърде уязвимо за колебания. И точно тогава се е случил инцидентът - 5-секунден спад на напрежението, което е цяла вечност в електрическата система, е задействал "системните диференциали", изключвайки всичко наведнъж: фотоволтаичната система, комбинираните цикли, четирите АЕЦ.

Още: Изключително рядко метеорологично явление: Португалия обвини Испания за прекъсването на тока (ВИДЕА)

От индустрията отчитат, че ключовите трансформатори не са изгорели, което е били истински късмет, иначе това е щяло да доведе до прекъсване на електрозахранването за над 24 часа. Експерти настояват, че Red Eléctrica е подценила риска, като е позволила затварянето на три атомни електроцентрали, които биха осигурили стабилност на системата.

Изводът на експертите е, че е необходим енергиен баланс, тъй като батериите, използвани за съхранение на възобновяема енергия в случаите когато няма слънце или вятър, не осигуряват стабилност на системата.

Още: Заради спирането на тока: Испания обяви извънредно положение (ВИДЕО)

Същевременно следва да се отбележи и един друг момент, тъй като инцидентът в Испания и Португалия бе експлоатиран от руските пропагандни информационни канали в стремежа им да внушат, че за всичко е виновен "зеленият преход" докато при ядрената енергия няма рискове. Всъщност преди десет месеца стотици хиляди руснаци останаха без ток след като АЕЦ Ростов спря работа. И тогава официалното обяснение беше "високо сезонно потребление, причинено от аномалните високи температури". ОЩЕ: Токът спря за стотици хиляди в Южна Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес