Последиците от пандемията от COVID-19 имат катастрофално въздействие върху оказването на помощ на онкоболни. Това заяви директорът на Европейското регионално бюро на Световната здравна организация (СЗО) Ханс Клуге по случай Световния ден за борба с раковите заболявания.
Още: Дронове пак полетяха към Москва, руски въздушни атаки убиха и раниха цивилни в Украйна (ВИДЕО)
Още: Коридор 8 стопли леко отношенията между София и Скопие, дори Мицкоски заговори за "консенсус"
По данни на СЗО в ранните етапи на пандемията прекъсване на услугите заради неинфекциозни заболявания са докладвани в 122 от 163 държави по света, а в една трета от страните в европейския регион такива смущения са повлияли изцяло или частично на предоставянето на онкологична помощ.
Цифрите говорят сами за себе си, подчерта Клуге: през 2020 г. в Европа с рак са диагностицирани 4,8 милиона души, което прави 13 000 ден, 546 на час, 9 души на минута.
Ограниченията за пътуване и натиска върху здравните системи, ангажирани с борбата срещу COVID-19 доведоха до прекъсвания онкологичната помощ в целия регион, както и до значителни закъснения в диагностиката и лечението, които имат пряко въздействие върху шансовете за възстановяване и оцеляването на стотици хиляди пациенти. Няколко страни са изправени пред недостиг на лекарства за лечение на ракови заболявания, а икономическата криза е задълбочи допълнително съществуващото неравенство, посочи още регионалният директор.
Още: Новият оръжеен план на Тръмп рязко натисна болната тема на Европа - бюджета на ЕС
Още: Мерц: Ракетите „Пейтриът“ ще бъдат много скоро в Украйна
Във връзка с това от днес СЗО стартира Общоевропейска инициатива за борба с рака, която има за цел да обедини усилията за повишаване на ефективността на мерките за профилактика и борба с онкологичните заболявания. Тя ще даде възможност на хората, формиращи политика, да вземат правилни решения за ефективно противодействие на рака.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фицо реши посред нощ: Подкрепя нови санкции срещу Русия, 18-тият пакет на ЕС ще бъде приет (ВИДЕО)
Инициативата се състои от пет елемента: превенция, ранно откриване, универсален достъп до диагностика и лечение, палиативни грижи и фокус върху данните, отбелязва агенция ТАСС, цитирана от БГНЕС.
"Днес можем да очертаем нов път за себе си, да използваме полезно опита от пандемията и да засилим мерките за превенция и контрол на рака. Не можем да премахнем рака, но можем да направим така, че той да престане да води до смърт", заключи Клуге.
Темата продължава и в тези материали.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.07.25 - Зеленски и Тръмп обмислят оръжейна "мегасделка"
Още: 1000 дни власт за Джорджа Мелони