Тревога за саботаж беше обявена във военни бази в Германия

14 август 2024, 21:45 часа 2882 прочитания 0 коментара

Опасения за саботаж доведоха днес до временното затваряне на военновъздушна база на германската армия, откъдето се извършват дейности в подкрепа на Украйна. Беше обявена и тревога за сигурността в друга база на НАТО в Германия, съобщиха властите, цитирани от Франс прес.

Още: 40 пъти повече ХИВ сред руските военни

Още: Може да са български: Откриха близо 3000 боеприпаса от Втората световна война край Кавала

Бундесверът обяви, че „рано сутринта е открита дупка в оградата на казармите „Кьолн-Ван“, в Западна Германия, „близо до инсталацията за питейна вода“ на територията на базата. 

„Питейната вода в казармата се контролира като мярка за сигурност“, съобщиха от германската армия и добавиха, че казармата, която сутринта е била затворена за влизане и излизане, впоследствие е била отворена отново.

Още: Германската прокуратура издаде заповед за арест на украинец, заподозрян за взривовете по "Северен поток"

Още: Глобите стигат до 4000 евро: Гърция наказва за телефон зад волана, докато в Сърбия удрят по бавните шофьори

Още: Додик не пуска кокала: Свиква референдум дали да остане президент

В Берлин говорител на Министерството на отбраната заяви, че това предполагаемо проникване „поражда и подозрения за саботаж“.

Общо 4300 войници и 1200 цивилни служители работят в тази база, която се счита за изключително важна за германската военна подкрепа за Украйна. В нея се помещават няколко командни пункта, както и военни и цивилни офиси на германската армия.

Освен това във военновъздушната база на НАТО в Гайленкирхен, където са базирани разузнавателни самолети АУАКС (AWACS), снощи е извършен „опит за проникване“, се казва в изявление на пакта.

„Инцидентът се разследва от полицията. Както е обичайно след подобен инцидент, базата извърши пълна инспекция на военния обект и хората в него“, добавят от НАТО.

Още: "Днес сме по-близо до мира в Украйна, отколкото вчера": Рубио пред Fox News (ВИДЕО)

Още: Поредна руска жп гара гори след украински удар с дронове (ВИДЕО)

"Тази операция беше проведена успешно“, се посочва в съобщението.

След инцидента в Кьолн НАТО извърши и рутинни проверки на водоснабдяването в тамошната база, която е разположена в Западна Германия, близо до Нидерландия и Белгия.

Алиансът заяви, че няма „никакви опасения относно сигурността на снабдяването“ на базата в Гайленкирхен, която „продължава да функционира нормално“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес