На запад от Днепър, в селото Шестирня бързат да приберат слъночогледа. Очакват жътвата да приключи до 10 дни. Но не метеорологичните условия притесняват фермерите там.
Още: Рубио отива на парада на Червения площад за Деня на победата: Руски пропагандисти бълнуват (ВИДЕО)
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
"В момента не сме продали нито един килограм слънчоглед, защото сега цената е 10-11 хиляди гривни за тон. Всяка седмица цената пада между 100 и 500 гривни", казва пред БНТ украинският фермер Олександър Рибинин.
Още: Производители на олио: Забраната за внос от Украйна е антипазарна
През 2020-2021 година Украйна е произвела 31 процента от цялото слънчогледово олио в света, сочат данни на Министерството на земеделието на Съединените щати. Но с войната този процент е паднал. Заради сраженията много територии в Украйна останаха незасети. 10 месеца земите на Олександър били под руски контрол. До изтласкаването на руските части извън района на Херсон.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Още: Кой печели от забраната за внос на украинско зърно?
"Когато врагът беше прогонен, всичко беше обрасло с плевели, нивите бяха минирани. Отне ни много усилия, за да разминираме и да подготвим земята до състояние, в което да може да се сее. Работихме усърдно през цялата зима", посочва Олександър.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Преди войната той имал 10 хиляди хектара земя. Сега обработва по-малко от 40 процента от нея. Хангарите му са пълни с пшеница и слънчоглед. Успява да продаде единствено рапица. Казва, че за продажбата на слънчогледа, засега ще изчака. Може да го съхранява около година, преди да се развали. "Засега няма смисъл да продаваме", категоричен е фермерът.
Още: 1 литър олио – от колко килограма слънчоглед се прави?