''Най-смелото момиче на света''

11 октомври 2013, 09:05 часа • 19568 | прочитания

Малала е едва 11-годишна, когато за първи път клейми безстрашно талибаните. Четири години по-късно идва отмъщението - на път за училище Малала е простреляна в главата, но като по чудо оцелява. Ето нейната история:

Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент

Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии

16-годишната Малала Юсуфзай е вече носителка на всевъзможни отличия: наградата за мир на Пакистан, международната детска награда за мир, тя е Човек на годината, посланичка на съвестта на “Амнести Интернешънъл”, специална пратеничка на ООН по въпросите на образованието, носителка на наградата на името на Анна Политковская и една от номинираните за Нобеловата награда за мир, която ще бъде присъдена този петък.

В родината си Пакистан Малала се прочува още на 11-годишна възраст. В своя блог за БиБиСи тя безстрашно клейми талибаните и се бори за правото на децата да посещават училище. Тъмнокосото момиче със забрадка и прям поглед става икона на борбата за достъп до образованието. За талибаните обаче тя се превръща в обект на нечовешка омраза.

Силата на едно дете

Още: Япония се готви за война

Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж

Преди една година - на 9 октомври 2012-та, на път за училище талибани я прострелват в главата. Следва спешна операция в Пешавар, след което момичето е откарано в специализирана клиника в Бирмингам. По цял свят се провеждат акции в знак на съпричастност и обич към малкото смело момиче. Пред британската клиника, където Малала претърпява няколко тежки операции, стотици се молят за здравето ѝ.

И действително: Малала оцелява - и то без каквито и да е трайни увреждания. Нейната история е история на себеотрицанието в името на висши цели и идеали. Това е историята на едно дете, което не изпитва страх дори пред лицето на смъртта.

След като се възстановява от ужаса, преживян след атентата, младата активистка отново се посвещава на своята кауза. Точно на 16-ия си рожден ден, на 12 юли тази година, тя произнася реч пред Обединените нации: “Те си мислеха, че куршумите ще ни накарат да замлъкнем, но се провалиха. Терористите си мислеха, че могат да ме откажат от моите цели и амбиции. Мислеха си, че могат да ме убият, но всъщност убиха само слабостта, страха и безнадеждността. На тяхно място се родиха силата, смелостта и страстта”, каза младата пакистанка, която бившият британски премиер Гордън Браун неслучайно нарече “най-смелото момиче на света”.

"Искам да съм полезна"

Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)

Още: Неприятности за отстранения от власт президент на Южна Корея: Прокуратурата нахлу в частната му резиденция

Днес Малала живее със семейството си в Бирмингам, а наскоро даде и първото си интервю след атентата. Ето какво заяви тя пред БиБиСи: “Вярвам, че диалогът е най-добрият начин за уреждане на проблемите и за прекратяване на войната. А най-доброто средство за борба срещу терора и екстремизма е всъщност съвсем просто: да се образова следващото поколение”, заяви Малала. И добави, че талибаните се страхуват от силата на образованието.

Малала иска един ден да се завърне в Пакистан и - вече като политик - да въведе задължително образование. Независимо от всички трудности, независимо от заплахите за живота ѝ: “Знам за заплахите, които ми отправят, но ако не се върна в Пакистан, а само се надявам, че някой друг ще оправи нещата, нищо няма да се промени. Ние все чакаме някой друг да реши проблемите ни. Но след като виждам, че никой не прави нищо за образованието, че няма отопление, няма ток, че разрушават училища - не мога да стоя отстрани и да наблюдавам безучастно всичко това. Искам да се върна в родината си, за да свърша нещо полезно”.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес