Еврото работи в България вече 20 години. От икономическа гледна точка нищо няма да се промени. Би трябвало да сме готови. 80% от населението няма да усетят ефект от приемане на еврото. Голяма част от инфлацията идва от внос-износа. Грешката, която направихме, е че удължихме този процес много дълго. Това мнение изрази финансистът Любомир Дацов в ефира на Нова телевизия.
Още: Незадавани досега въпроси за еврото: Обяснява доц. д-р Красен Станчев (ВИДЕО)
Още: Как ще се обърнат в евро парите от пенсионните фондове: Отговори от бранша
ОЩЕ: Moody's: България по-скоро ще приеме еврото след 2025 г.
Емил Хърсев смята, че колкото по-дълго продължава този процес, толкова повече нови изисквания ще се поставят. „Всичките законови промени биха отнели 2-3 работни дни”, смята той.
„Инфлационният критерии няма да го изпълним. Това го казват и кредитните агенции. Що се отнася до цените – винаги е имало спекула, но това може да се овладее много бързо“, каза от своя страна икономистът Георги Вулджев.
Още: След сватбата: Джеф Безос продаде акции на Amazon за стотици милиони
Още: Финансовият министър: Приходите в бюджета са повече, за разходите питайте Асен Василев
„Основните аргументи „против” бих ги обобщил с две категории. Първо Еврозоната отдавна не е двигател на икономическия растеж. Освен това има много задлъжнели икономики. Като се комбинират тези две неща, това е една тиктакаща фискална бомба”, смята Вулджев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пенсиите в евро: Сумата вече ще се изписва и в новата валута
„Да, има рискове, но те са управляеми“, заявиха и Дацов, и Хърсев.
„Противниците на еврото твърдят, че от нашия еднолентов път, ако преминем на магистрала, е силно опасно. Просто, защото е по-голяма, по-комфортна и се вдига по-висока скорост. Проблемът е ако не правиш реформи”, каза Любомир Дацов. „В Еврозоната имаш по-голяма гъвкавост за тези реформи. Да, има рискове, но те са управляеми”, смята още той.
Икономистът Михаил Кръстев смята, че ние няма да се присъединим към еврозоната поради технически причини. „Не се правят необходимите неща, за да се присъединим“, заяви той.
Още: Идва актуализация на бюджета: По-малко пари за пенсии, повече данъци - какво?
Още: Милен Велчев: Еврозоната ще доведе до повече инвестиции и по-високи заплати, но и до инфлация
„Този въпрос винаги е бил политически. Но важното е и имат ли политиците стратегия и посока след влизането в еврозоната“, каза Дацов.
„Нито ще обеднеем, нито ще забогатеем от влизането в еврозоната“, заяви Кръстев и добави, че няма да има никакъв апокалиптичен сценарии.
ОЩЕ: Възможно е да се отложи приемането ни в еврозоната: Владимир Сиркаров в „Отговорите“ (ВИДЕО)