Предложението на някои ресторантьори бакшишите да бъдат облагани с данък не е добро и няма да донесе съществени приходи в хазната. Това заяви народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Мартин Димитров и подчерта, че не би подкрепил подобна мярка.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
"Смутен съм от идеята бакшишите да бъдат облагани с данък. Благодарността не подлежи на облагане и не виждам защо трябва да дразним излишно хората", подчерта Димитров и добави, че ще се постарае да убеди Министерството на финансите в правотата си.
Депутатът сподели, че очаква бюджетът за 2024-а година да влезе за гласуване в Народното събрание около 20 ноември. Той уточни, че процедурата изисква първо да се разгледат данъчните закони в бюджетната комисия, чието заседание вчера не се е състояло заради отсъствието на депутати от ГЕРБ и ДПС.
Димитров е скептичен и относно намаляването на прага на кешови разплащания от 10 000 на 5000 лева. Според него подобно намаление би било твърде рязко и може да доведе до сътресения в по-малките населени места. Още: Асен Василев има условия към ресторантьорите за 9% ДДС
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
"Ако въобще намаляваме прага на кешови разплащания, бих предложил намалението да е от 10 000 на 8000 лева. Много по-разумно е да се правят малки, постепенни стъпки, а не толкова резки. От Министерството на финансите чуха нашите аргументи - ще видим какво ще стане при окончателното гласуване на бюджета”, каза още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
На въпрос за идеята за бонуси от 10% при сигнали за укриване на данъци финансистът отговори, че ПП-ДБ са настояли прагът за такива сигнали да бъде поне 100 хиляди лева.
"В този си вид нещата изглеждат много по-добре. Така няма да има несъществени случаи, при които конкуренти подават сигнали едни срещу други. Когато прагът е 100 хиляди лева и това е данъкът, който не е събран, това означава, че става въпрос за голямо укриване на данъци”, уточни Димитров.
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ
Депутатът сподели, че няма притеснения и не очаква правителството да падне при предстоящото гласуване на вот на недоверие, внесен от опозицията. "Ако някой не подкрепя отбранителната ни политика в ситуация на две войни, това си е за негова сметка", заключи депутатът.