Министерството на финансите (МФ) преотвори емисия 6-годишни ДЦК, която беше пусната в обращение на проведения на 13.05.2024 г. аукцион. Емисията е деноминирана в лева, с падеж 15.05.2030 г. и годишен лихвен купон от 3,25%, съобщиха от ведомството.
Още: Големи руски банки са поискали да бъдат спасени от държавата
Още: Чуждите инвестиции растат в началото на годината
Доходност от 3,80%
Обемът на емисията в обращение беше увеличен с 200 млн. лв. на проведения на 26 август 2024 г. аукцион, с което достигна 800 млн. лв. номинална стойност. Среднопретеглената годишна доходност на аукциона за преотваряне на емисията е в размер на 3,80%.
Още: Финансовото министерство продаде 6-годишни ДЦК за 200 млн. лв.
Общият размер на подадените поръчки възлезе на 467,9 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 2,34. Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 169 базисни точки. От страна на участниците най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха пенсионните фондове – 37,0%, следвани от застрахователните дружества – 30,0%, банки – 25,4%, гаранционни фондове – 5,0%, инвестиционни посредници – 2,5% и други инвеститори – 0,1%.
Още: Парите за общините минаха на първо четене: Опозицията пита асфалт или вода?
Още: Германия скочи срещу бюджета на Урсула фон дер Лайен
Рекордни продажби на държавен дълг в Европа могат да разтресат пазарите