От 1 юли пенсиите ще бъдат осъвременени с 8,6%, реши окончателно Надзорният съвет на Националния осигурителен институт. Увеличението ще обхване всички пенсии, отпуснати до 31 декември 2024 г. Това решение е част от прилагането на т.нар. швейцарско правило, което по закон се определя именно от надзорния орган на НОИ. Предстои Министерският съвет да приеме постановление, с което да определи новия размер на социалната пенсия за старост, считано също от 1 юли.
Паралелно с това, в Народното събрание депутатите трябва да приемат решение, с което шест институции ще бъдат задължени да изготвят пътна карта за реформа на пенсионната система. В разработката ще се включат Министерствата на труда и социалната политика и на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор, НАП и Фискалният съвет, като срокът за изпълнение ще бъде шест месеца. Още: НОИ обяви последни данни за средния осигурителен доход
Дебатът
Дискусията по темата предизвика напрежение – спореше се кой е нанесъл по-големи щети върху системата, кой е осигурявал по-щедри увеличения и защо е поет ангажимент за 5% ръст на осигурителните вноски в бъдеще, още преди да има ясна стратегия. Дебатите продължиха и след 12:00 ч.
Проучване на Националния център за парламентарни изследвания от миналата година показва, че 70% от българите настояват за промени в пенсионната система, с цел повишаване на нейната финансова устойчивост и осигуряване на по-високи пенсии. Според 41% от анкетираните трябва да се подобри събираемостта на осигурителните вноски, предава в. "Сега". Още: Бивш социален министър обясни защо пенсиите у нас са ниски
Около 40% смятат, че пенсиите трябва да се изчисляват единствено на база осигурителен принос, а хората с ниски пенсии да получават допълнителна социална подкрепа. 27% от участниците в анкетата искат политическата намеса в системата да бъде прекратена, а 26% подкрепят създаването на нов фонд "Дългосрочна грижа", който да подпомага възрастни хора с ограничени доходи.