Йод: Как се използва за богата реколта от краставици

18 юли 2025, 17:29 часа

Обикновената йодна тинктура от аптеката се използва не само в медицината, но и в лехите с краставици. Опитни градинари отбелязват нейния положителния му ефект върху краставиците. Листното подхранване със слаб йоден разтвор стимулира образуването на яйчници. Растенията не само изглеждат по-здрави и по-устойчиви, но и дават по-богата реколта.

Ползи от йода за краставиците: Как се използва за получаване на богата реколта от тях

Предполага се, че йодът, като микроелемент, участва в някои метаболитни процеси на растенията. Той може да повиши общия им имунитет и устойчивост на стрес. Йодът има известно антисептично действие. Той може да потисне развитието на кореново гниене и патогени на брашнеста мана в ранните етапи.

Краставиците ще дадат 5 пъти повече плодове, ако през юли ги торите така: 3 рецепти, които малко градинари знаят

За подхранване на краставици използвайте много слаб разтвор: 5-10 капки (около 0,5 мл) 5% алкохолна тинктура от йод на 10 литра вода. Разбъркайте добре разтвора преди употреба. Напръскайте листата на краставицата с получения разтвор във фазите на пъпкуване и ранен цъфтеж. Можете да повторите пръскането, когато се появят първите признаци на заболяването. 

Извършвайте третирането само при облачно време или във вечерните часове. Това ще предотврати евентуално слънчево изгаряне на листата.

Стриктно спазвайте указаната доза. Излишният йод е токсичен за растенията и може да причини изгаряния на листата. Йодните добавки се считат за поддържаща мярка, а не за панацея. В тежки случаи на заболяване е необходима употребата на специализирани лекарства.

Краставиците ще дават плодове до есента, ако след 20 юли ги торите така

Често срещани грешки при третиране на краставиците с йод и как да ги избегнем

Когато използват йод за поливане на краставици, много градинари допускат грешки, които могат да доведат до негативни последици. Ето кои са основните често срещани грешки:

Неправилна дозировка: Използването на йод в твърде големи количества може да бъде токсично за растенията. Винаги следвайте препоръките.

Честота на поливане: Някои градинари са любители на честото поливане. Йодът трябва да се прилага веднъж на всеки два до три месеца.

Проблеми с качеството на водата: Използвайте само висококачествена, утаена вода; тя не трябва да съдържа хлор или други примеси.

Ако след поливане с йод краставиците започнат да увяхват, е необходимо незабавно да се намали концентрацията или напълно да се спре поливането с този разтвор. За да се постигнат максимални резултати е важно стриктно да се спазват пропорциите и да не се допуска прегряване на растенията.

Тази грешка съсипва краставиците и доматите: Дори опитните градинари я правят

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес