Черните петна са гъбични заболявания, които отслабват розите и оказват негативно влияние върху тяхното развитие. Въпреки че болестта не може да убие розовите храсти, черните петна могат да накарат всичките им листа да паднат. Освен това храстите ще станат много податливи на други болести и може да не оцелеят през зимата. След появата на черни петна не трябва да очаквате цъфтеж през пролетта.
Още: Как е правилно да се полива монстера?
Още: Пресаждане на орхидея - тънкостите, които трябва да знае всяка домакиня
Как да предотвратим появата на черните петна по розите?
За да се предотврати появата на черни петна в розовата градина, градинарите не трябва да допускат появата на плевели и вредители.
Този продукт подмладява розите и се бори с плевелите
Препоръчително е редовно да плевите цветните лехи, да извършвате козметична резитба, за да подобрите вентилацията вътре в храстите и своевременно да се борите с насекомите, които атакувт храстите. Но много по-важни от споменатите са действия като резитба, поливане и мулчиране.
Още: Този витамин ще накара мушкатото да цъфти дори през зимата
Още: Вредно ли е да поливате цветята у дома със студена вода?
По време на подрязването градинарите трябва да се погрижат да отстранят мъртвите или обрасли части на растението - това трябва да се направи, за да се гарантира, че розите ще изглеждат здрави и красиви. Освен това подрязването може да се разглежда като стимул за бъдещ цъфтеж.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засаждане на разсад през декември - ето какво може да засадите сега
Още: Поливане на декабриста според сезона - как е правилно да се прави
Осигуряването на много вода за вашите рози е сигурен начин за предотвратяване на стреса на растенията.
Мулчирането помага за задържане на влагата в почвата. В допълнение, мулчът естествено възпрепятства растежа на плевелите и предпазва розите от неблагоприятни климатични условия.
Компостът е един от най-полезните видове материали за мулчиране. Той може да включва листа, окосена трева, изрезки от вестници и утайка от кафе. Всички тези материали трябва да бъдат сортирани, за да се предотврати навлизането на различни вредни вещества в компоста, както и да отлежат, за да могат да се използват като мулч. Остатъците от зеленчуци и плодове в компостния мулч могат да бъдат от полза, но трябва да се внимава компостът да не включва семена от различни растения, които могат да дадат нежелани кълнове.
Още: Този тор може да се използва дори през зимата - всеки го има в кухнята си
Още: 3 растения, които борят дори мухъла в банята
Оборският тор също може да се използва за мулчиране. Но такъв материал трябва да е зрял и се препоръчва да се използва в края на зимата или началото на пролетта, за да се избегне нагряването на корените през зимата. Въпреки това, понякога маса тор може да съдържа нежелани семена от плевели. В този случай е необходим контрол върху покълването на нежелани растения.
Сеното от люцерна се използва от някои градинари за мулчиране на рози. В случая гледката не е много естетична, но такъв мулч поддържа пространството около розите по-хладно през летните дни.
Розите ще станат по-силни през зимата, ако направите това през ноември