Черното кореново гниене на ягодите е сериозно заболяване, често срещано в полета с дълга история на отглеждане на ягоди. Това заболяване се нарича комплекс от болести, тъй като един или повече организми могат да бъдат причина за инфекцията. В следващата статия научете как да разпознаете симптомите и получете съвети за контрол на черното кореново гниене на ягодите.
Грижи за ягодите след прибиране на реколтата: Как да имате богат добив и догодина
Симптоми на ягодово растение с черно кореново гниене
Черното кореново гниене на ягодите води до намалена продуктивност и дълготрайност на реколтата. Загубите на реколта могат да бъдат от 30% до 50%. Една или повече гъбички, като Rhizoctonia, Pythium и/или Fusarium, ще присъстват в почвата по време на засаждането. Когато към сместа се добавят коренови нематоди, заболяването обикновено е по-тежко.
Първите признаци на черно кореново гниене стават очевидни през първата година от плододаването. Ягодовите растения с черно кореново гниене ще покажат обща липса на жизненост, закърнели издънки и малки плодове. Надземните симптоми могат да имитират симптоми на други коренови заболявания, така че корените трябва да бъдат проверени, преди да се определи заболяването. Растенията с заболяването ще имат много по-малки корени от нормалното и ще бъдат по-малко влакнести от тези на здравите растения.
Как правилно да замразите ягоди за зимата?
Корените ще имат черни петна или ще бъдат изцяло черни. Ще има и по-малко корени-хранителки. Увреждането на растенията е най-очевидно в ниски или уплътнени зони на ягодовото поле, където дренажът е лош . Влажната почва, която е лишена от органична материя, благоприятства черното кореново гниене.
Лечение на гниене на черни корени на ягоди
Тъй като няколко гъбички може да са отговорни за този комплекс от заболявания, третирането на гъбичките не е ефективен метод за контрол на черното кореново гниене на ягодите. Всъщност няма абсолютно лечение за черно кореново гниене на ягодите. Многостранен подход към управлението е най-добрият вариант. Първо, винаги се уверявайте, че ягодите са здрави, с бели корени от сертифициран разсадник, преди да ги добавите в градината. Внесете много органична материя в почвата преди засаждане, за да увеличите обработката и да сведете до минимум уплътняването .
Още: Сиво гниене по ягодите: Как да спасим реколтата
Ако почвата не е добре дренирана, променете я, за да подобрите дренажа и/или засадете в повдигнати лехи. Редувайте ягодовото поле две до три години преди презасаждане. Изоставете отглеждането на ягоди в райони, за които е известно, че имат черно кореново гниене, и вместо това използвайте зоната за отглеждане на култури, които не са гостоприемници. И накрая, фумигацията преди засаждане понякога е полезна за справяне с черното кореново гниене на ягодите, но не е панацея.