Повечето сортове краставици произвеждат мъжки цветове и това е напълно нормално. Изключение правят партенокарпичните хибриди. Те съдържат цветен прашец, който е необходим за „оплождането“ на женските цветове. Опрашването се извършва от насекоми и пчели.
Когато обаче растението произвежда твърде много мъжки цветове, това води до дисбаланс и малка реколта. Освен това, празните цветове „изяждат“ ресурсите на краставицата, които биха могли да отидат до яйчника на плодовете.
Какво да направите, ако краставицата образува много празни цветове?
За да насърчат краставиците да образуват завръзи и плодове, градинарите прищипват върха на растението . Този метод е бил използван от нашите баби и дядовци и ефективността му е доказана през годините. Важно е да се прищипването навреме: оптималният период е, когато на краставиците вече са се появили 3-5 истински листа.
Пожълтяване на листата на краставиците: Основните причини и спешна помощ за решаване на проблема
Благодарение на прищипването, растежът на растението се „рестартира“. Храстът спира да се изтяга нагоре и страничните издънки започват да се развиват активно. Именно върху тях обикновено се образуват женски цветове.
Защо могат да се появят празни цветове по краставиците?
Понякога празните цветове започват да се появяват в голям брой, когато растението се подхранва твърде често с азот. Тогава краставиците се раззеленяват и всичките им ресурси се изразходват за образуване на цветове, а не на плодове. Когато започне етапът на образуване на истински листа, градинарите с оит съветват да се премине към торене с фосфорно-калиеви торове, които подпомагат образуването на завръзи.
Краставиците ще дават плодове до есента, ако след 20 юли ги торите така
Друг често срещан проблем е липсата на светлина. Ако краставиците ви растат на сянка, те ще започнат да образуват повече мъжки цветове. В идеалния случай трябва да има поне 30-40 см разстояние между растенията, изберете и добре осветени лехи.
Друг стресов фактор е високата температура. Ако е много горещо, лехите трябва да бъдат засенчени, за да не изгори растението. Топлината влияе и върху образуването на мъжки и женски цветове в полза на първите.
През август, когато температурата на въздуха вече пада, корените на краставиците започват да абсорбират хранителни вещества от почвата по-зле (за справка: ако температурата падне с 1 градус, абсорбционният капацитет на корените намалява с 15%). Правилно би било кореновото подхранване да се намали наполовина или дори три пъти, но листното подхранване (по листата) ще се превърне в добра опора за развитието на растенията през този период. За листно подхранване през август е идеална употребата на разтвор на урея (15 гр на 10 л вода).
В жегата НЕ забравяйте да поливате краставиците с това