Повечето градинари, които отглеждат здрави доматени растения с изобилни и здрави плодове, знаят колко е важно мулчирането. Полагането на слой мулч около растенията може да поддържа почвата хладна през лятото и по-топла през пролетта. Това може да запази влагата, да блокира плевелите, да добави хранителни вещества за стимулиране на плододаването и да сведе до минимум вредителите и болестите. Най-добрият мулч за домати ще зависи от вашата цел за материала, наличността и дали отглеждате биологично.
Кои са най-подходящите сидерати за домати?
Ако искате да се научите как да отглеждате домати като професионалист, всичко започва с добра почва. Най-добрата почва за домати е добре дренирана, леко киселинна и умерено плодородна. Мулчът е по същество допълнителен слой, нанесен върху почвата, който защитава почвата и ѝ помага да си върши работата. Ако използвате естествен, екологичен мулч, той може също да подобри почвата, тъй като материалът бавно се разгражда, повишавайки плодородието и дори променяйки pH на почвата
Изборът на най-добрия мулч за доматени растения има много предимства, но с толкова много материали, от които да избирате, откъде да започнете?
Още: Какво да направите, ако доматите се напукват на храста
Някои градинари се кълнат в мулчирането , докато други не си правят труда. Видът на почвата може да диктува дали е необходимо – например, растенията в песъчливи почви ще се възползват много от слой мулч, за да задържат влагата в почвата, докато глинестите почви често не се нуждаят от допълнителна помощ в това отношение. Мулчирането обаче има и други важни предимства, които трябва да се имат предвид:
Това може да помогне за предотвратяване на попадането на почвени патогени върху листата и разпространението на често срещани болести по доматите.
Мулчирането около разсада е полезно, ако температурите на почвата варират през нощта, като по този начин се поддържа почвата топла.
През лятото мулчовете поддържат почвата влажна и хладна в горещите дни.
Още: Кислородна вода: Как помага за богата реколта от домати?
Органичните мулчове ще осигурят бавно освобождаване на хранителни вещества, тъй като те се разграждат и увеличават орността и порьозността на почвата.
Може леко да увеличи киселинността на почвата, ако мулчирате с борови иглички или дъбови листа.
Мулчирането може да помогне за предотвратяване на гниене на плодовете, като ги държи далеч от почвата.
Това може да предотврати образуването на кора в почвата. Когато това се случи, водата трудно се просмуква до кореновата зона.
Още: Кои розови домати са най-устойчиви на болести?
Мулчът може също да помогне за предотвратяване на конкурентни плевели и да ви спести от досадната задача за плевене.
Най-добрият мулч за доматени растения
Най-добрият мулч за домати зависи от много неща, включително вашия бюджет и лични предпочитания. Видът, който изберете, може да зависи и от етапа на растеж. Най-важното решение, което трябва да вземете, е дали да изберете органични или неорганични мулчиращи материали.
Органични мулчове
Още: До каква височина трябва да се подрязват доматените растения?
Органичните мулчове могат да подпомогнат растежа на растенията, като същевременно подобрят почвата. Докато се разграждат, те осигуряват бавно освобождаване на необходимите хранителни вещества. Това не означава, че няма да се налага да торите доматите , но те нежно ще осигурят необходимото гориво за растеж. Има много варианти за органичен мулч:
Сламата е много популярна, особено в селските райони, където е леснодостъпна. Изберете реномиран източник, за да сте сигурни, че сламата не е добита там, където е използван дългодействащ хербицид. Единственият проблем със сламата е покълването на семената. За да отстраните това, уверете се, че знаете какво получавате – знайте източника си и какво точно има в балите, тъй като има много различни видове. Златната слама и пшеничната слама са добър избор. Стойте далеч от сено за фураж, тъй като то е пълно със семена на плевели. Поставете слой слама от 8 до 15 см около доматите си, но избягвайте да докосвате стъблата или листата на растенията, тъй като това може да увеличи вероятността от гъбични проблеми.
Съхранявайте доматите по този начин, за да са свежи по-дълго време
Окосената трева е нещо, което повечето собственици на жилища имат в изобилие. За да я използвате, без да отглеждате реколта трева около доматеното си растение, разпръснете я и я оставете да изсъхне добре, преди да добавите тънък слой около кореновата зона на домата, оставяйки разстояние между окосената трева и стъблата, така че водата да има достъп до корените. Избягвайте да използвате окосена трева след каквато и да е обработка на тревата.
Нарязаните листа са друг изобилен ресурс в имоти с дървета. Оставете ги да изсъхнат и ги нарежете с косачката си с прикрепена торба за събиране на парчетата. Листата осигуряват отлична защита от плевели и също така увеличават задържането на влага. Недостатъкът на листата е, че могат да бъдат отнесени от вятъра.
Още: Как да направите правилно резитба на доматите
Дървесните стърготини трябва да са от необработена дървесина. Суровите, необработени дървесни стърготини ще издържат много по-дълго от окосената трева или листата. Бавното им разлагане означава, че не е необходимо да сменяте мулча през сезона.
Кората може лесно да се намери в градинските центрове. Избягвайте да използвате вида, който рекламира цвета си като дълготраен, тъй като тези са били боядисани. Изберете една от по-фините смеси от кора, за да осигурите по-добро покритие и по-бързо освобождаване на хранителни вещества