Лукът е един от първите кореноплодни зеленчуци, които се засаждат през пролетта. И обикновено расте добре дори без специална грижа. Но неправилно подбраните торове могат значително да му навредят.
Още: Календар на градинарите: Какво трябва да засадите в двора си през МАЙ месец
Още: Честа грешка: Това е най-лошото време за поливане на растения
Веднага след затоплянето през пролетта, градинарите започват да сеят лук. Това изобщо не е изненадващо, защото растението не е твърде взискателно в грижите и расте при почти всякакви условия. За да расте по-бързо, лукът може да се тори - но не всички средства са подходящи за това.
Торовете, които са вредни за лука
Обикновено лукът, подобно на много други растения, харесва органични торове, включително хумус и обикновен тор. Но през пролетта не е необходимо торене на културата с тези вещества.
Засаждане на лук през пролетта - сложете това в дупката, за да е богата реколатата
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Органичната материя може да направи почвата плодородна, ако се използва по-рано, в случая през есента - по този начин ще има време да се разложи в лехите, в които ще бъде засаден лук. В противен случай органичната материя няма да има време да се разложи - главите ще растат малки и няма да се съхраняват много добре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Популярната сред градинарите запарка от коприва също не трябва да се използва за пролетно торене на лука. Факт е, че стимулантите на растежа, съдържащи се в копривата, могат да доведат до появата на дълги дръжки. Този процес е нежелан, тъй като дръжките отнемат много хранителни вещества, от които се нуждае коренището на лука. Съответно формираната луквица е малка и не толкова сочна.
Към подхранването с азот също трябва да се подхожда внимателно, защото ако прекалите, лукът ще омекне, а вкусът му също ще се влоши. В никакъв случай не трябва да наторявате почвата с амоняк, защото това определено няма да доведе до подобрен растеж. Вместо това корените на растението ще бъдат изгорени и лукът няма да може да расте повече.
Маята също е изключително популярна като тор, но и тя не е подходяща в случая. Ако я използвате, бъдете подготвени за факта, че микроорганизмите в нейния състав могат да доведат до изчерпване на почвата близо до лука, а не да я обогатят с хранителни вещества.
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Още: Как да се отървете от листните въшки само за един ден
Хитрият трик, който увеличава реколтата на лука