Много градинари засаждат цветя с ярки цветове до лехите с доматите, за да привлекат опрашители, и дори не осъзнават, че правят фатална грешка. Например, петунията изглежда като безобидна декорация за градината, но близостта ѝ с доматите може да доведе до бедствие за реколтата.
Защо не трябва да се засажда петуния до доматите?
Оказва се, че петуниите и доматите са най-лошите врагове и тяхната комбинация заплашва не само със загуба на всички плодове, но смъртта на растенията. И двете култури са податливи на нападения от едни и същи вредители. Белокрилките, листните въшки и паякообразните акари, които често живеят върху петуниите, бързо се преместват върху доматите, особено ако цветята са засадени в оранжерия.
Най-големите врагове на доматите: Растенията, които НЕ трябва да засаждате до тях
Борбата с насекомите става по-сложна, защото химическата обработка може да унищожи и двата вида растения.Освен това, петуниите привличат охлюви, които с удоволствие пълзят по сочните листа на доматите. Но основната опасност се крие в корените. Петунията отделя вещества, които забавят растежа на съседните растения. Това е защитен механизъм, който позволява на цветето да завземе пространство, но за доматите такъв „агресивен съсед“ е пагубен.
В резултат на това съседство доматите започват да увяхват, кореновата им система се развива по-бавно, а образуваните плодове са слаби. Това е особено важно за младите разсади, които могат да умрат в рамките на няколко седмици.
Друг риск е заболяването късна мана, което често засяга доматите, лесно се предава на петуниите и обратно. Гъбичните спори се разпространяват по въздух и почва, а близостта на културите ускорява инфекцията. Дори ако петунията изглежда здрава, тя може да е скрит носител на инфекция.
Засаждане на домати: Какво да НЕ слагате в дупката
За да се запази реколтата, опитните градинари съветват да се засаждат тези растения на разстояние поне 5 метра едно от друго. Ако пространството е ограничено, по-добре е да изберете съседи, които не пречат на доматите и тяхното разивитие - например босилек, невен или настурция.
Царевицата е друг нежелан сесед за домати. Тя може да привлече вредители като царевичната копринена буба, която също яде домати. Ако отглеждате зелен фасул в една и съща област, имайте предвид, че тези растения могат да се конкурират за азот в почвата. Това може да забави растежа на доматите и значително да намали добива им.
Зелето, включително броколито и брюкселското зеле, също не са най-добрата компания за доматите. Те могат да отделят вещества в почвата, които забавят растежа на доматите.
Доматите ще са по-месести от всякога, ако ги торите така