На пръв поглед изглежда, че поливането на лозето е най-простата процедура, но в средата на лятото то изисква специални грижи. Именно сега се формира бъдещата реколта и грешките могат да костват реколтата.
Правилно поливане на лозето през юли
Юлското напояване е нож с две остриета и грешният подход гарантирано ще влоши качеството на плодовете. Най-често в резултат на това се получава масово напукване на узрели гроздове. Много лозари погрешно смятат, че гроздето се нуждае от обилно поливане през юли. Всъщност излишната влага в периода на пълнене на плодовете е основната причина за тяхното увреждане.
Почвата трябва да е умерено влажна, но да не се превръща в блато. Резките промени от суша към преовлажняване са сигурен път към напукване на плодовете.
Защо пръскането на лозята със сода бикарбонат е толкова ефективно срещу повечето болести?
Корените на растението се разпрострират дълбоко в земята и повърхностното намокряне само вреди. Водата, която се набавя чрез поливането, трябва да достига до основната зона на кореновата система на гроздето.
Оптималният метод е обилно, но рядко поливане, като се напоява почвата на дълбочина 40-50 сантиметра. Това стимулира корените да растат по-дълбоко, увеличавайки стабилността на лозата. Избягвайте да пръскате листата и гроздовете през горещите часове. Капките вода на слънце действат като лещи, причинявайки изгаряния по нежната кожица на плодовете.
Вечерното или ранното сутрешно поливане в корена е единственото правилно решение. По това време влагата се абсорбира ефективно, без да се изпарява мигновено.
Торене и пръскане лозето в края на май: Гроздето ще е по-сладко от мед
Мулчирането на дървесните стволове е задължителна техника за запазване на влагата. Слой органична материя (слама, окосена трева) значително намалява нуждата от поливане. Мулчът предпазва корените от прегряване и балансира резките колебания в почвената влажност. Това е ключов фактор за запазване на целостта на плодовете - благодарение на този подход в съчетание с правилното поливане те няма да се напукват.
Всеки градинар, който иска да отгледа сочни и здрави чепки грозде, трябва да следпрогнозата времето и състоянието на лозите, като коригирате графика за напояване. Ако вали, планираното поливане може и трябва да се пропусне. Запомнете: умереността и дълбочината са основните принципи на поливането на гроздето през юли. Спазвайки ги, вие гарантирано ще предпазите плодовете от напукване и влошаване на вкуса.
Също така, за да получите богата реколта, трябва да се погрижите, на първо място, за здравето на гроздето. Различни гъбични инфекции представляват голяма опасност за тях: брашнеста мана, мана, сиво гниене и др. По-добре е да не чакате, докато храстът бъде атакуван от вредители, а да предприемете превантивни мерки. Можете да приложите третиране с фунгицид веднага щом плодовете станат с размерите на малко грахово зърно - около 5 мм. Разредете избрания препарат, следвайки инструкциите, и напръскайте храстите с този разтвор.
Как опитните градинари предпазват лозето от вредители