В края на юли или началото на август - това е идеалният период за прибиране на реколтата на лука. През този период главите достигат максимална зрялост и освен това издържат по-добре на дългосрочно съхранение. На юг главите обикновено се изкопават много по-рано, отколкото на север. Метеорологичните условия също сериозно влияят на узряването. Поради дъжд или силна жега, са възможни колебания в датите на прибиране на реколтата.
Прибиране на реколтата на лука: Какво трябва да знаете за него
Експертите съветват да се съсредоточите върху периода на засаждане и да изкопаете главите приблизително 68–80 дни след това. Градинарите с опит обръщат внимание и на следните признаци, на които си струва да се обърне внимание и вие:
- кожата започва да се бели, а люспите лесно се отделят;
- перата са жълти цвят и са легнали на земята;
- дръжката на луковицата е суха, тънка и има светложълт (или друг цвят в зависимост от сорта) цвят.
Обърнете внимание , че поливането на лука трябва да се спре 2-3 седмици преди копаене.
С какво да поливате лука през май: Изпитан трик за сочни пера и големи глави
Лунен календар 2025: кога е най-подходящото време за прибиране на реколтата от лук
Точно както има дати за засаждане на лук, така има и най-добрите дати за изкопаването му според лунния календар. През юли това са: 9, 11, 16, 17, 18, 25 и 26 юли.
Много е важно да не се отлага изкопаването на лука, защото ако се забавите, той ще започне да пуска издънки и да расте отново. В случая този продукт няма да се съхранява дълго. Анормалната жега е друга причина да не се отлага прибирането на реколтата, защото лукът може просто да „изгори“ на слънце.
Пържене на лук: Сложете това в тигана и ще забравите за лошата миризма
Как правилно да копаем и съхраняваме лук
Обикновено лукът се изважда от почвата на ръка, но поради топлината земята може да стане твърде твърда, в който случай си струва да използвате лопата или вила. Луковиците трябва да се почистят от почвата, а след това да се подредят на сянка върху хоризонтална повърхност и да се оставят за няколко дни. Много е важно перата да изсъхнат, тогава лукът няма да изгние. След това е необходимо да се отрежат с ножица.
Препоръчително е лукът да се съхранява на затворен балкон/лоджия или на тавана. Много е важно да има добра вентилация и да няма пряка слънчева светлина. Понякога лукът се използва за направата на венци и окачването им на тавана.
До 15 юли полейте лука с този тор, за да станат едри главите и да издържат цяла зима