Прищипване на краставиците: Кога и как се прави за удължаване на плододаването

23 юли 2025, 16:20 часа 0 коментара

За да получите добра реколта от краставици, трябва да знаете кога и как е правилно да се прищипват лозите. Много градинари пренебрегват този етап и не успяват да се възползват напълно от потенциала на отглежданите от тях растения.

Често градинарите погрешно приемат, че след засаждането на разсад от краставици в открита земя, всичко, което трябва да направят, е да поливат и торят растенията, а в определен момент да им осигурят опора под формата на пергола. Но в случая е важно да се извършва и прищипване.

Защо прищипването е важно за краставиците?

Първо, това ще помогне за увеличаване на плодовитостта на краставиците. Второ, растението няма да хаби енергия за развитие на допълнителна зеленина, а вместо това ще се концентрира върху развитието на самите плодове. Трето, плодовете няма да бъдат горчиви, което е доста важно.

Как маята помага за ускоряване растежа на тиквичките и краставиците?

Освен това, прищипването на страничните издънки ще стимулира растежа на „женските“ цветове, които дават плодове. Ако не направите това, ще забележите много празни цветове по храстите. Също толкова важен аспект е, че гъбични заболявания могат да се развият по краставичните храсти поради гъстото струпване на листата. 

Кога и как да прищипваме краставици - основни правила

Първо, нека разберем кога да прищипваме краставици на открито. Градинарите съветват да правите това в ранен етап от растежа на храста - когато достигне около 25-30 см височина. По-добре е да оформите храст преди началото на плододаването, за да не загубите реколтата.

Пожълтяване на листата на краставиците: Основните причини и спешна помощ за решаване на проблема

Други признаци, че е време да прищипнете краставиците:

  • От пазвите на листата са се появили странични издънки.
  • Храстът е станал твърде гъст и листата по него се засенчват взаимно.

Първите яйчници се появяват по храстите. Отстранете издънките, така че полезните елементи да отиват директно към плодовете.

Важен момент е по кое време на деня да се извърши процедурата. Най-добре е краставиците да се отстраняват рано сутрин или вечер, когато не е толкова горещо. А през следващите 1-2 дни не бива да се поливат, за да могат „раните“ от отстраняването на леторастите да изсъхнат.

Когато храстът вече има 4-5 истински листа и височината му е 25-30 см, направете опора за растението под формата на пергола. Отстранете страничните издънки, власинките и съцветията от долната част на храста. По-добре е да направите това с остри ножици или ножици за клони. Отстранете страничните издънки по-близо до стъблото.

След като се появят 8 истински листа, отстранете страничните издънки, с изключение на тези, разположени на върха на храста. Когато на главното стъбло се появят 10-11 истински листа, отстранете издънките както от главното, така и от страничните стъбла. 

Но не забравяйте, че трябва да премахвате издънките и излишните листа на етапи, а не всички наведнъж, за да не изпитва растението сериозен стрес.

Как да удължите плододаването на краставиците до септември: Рецепта от тефтерите на старите градинари

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес