С какво е хубаво да се пръскат зеленчуците след дъжд?

16 май 2025, 08:45 часа

Обикновено градинари, които имат богат опит в отглеждането на зеленчуци, третират лехите с един или друг препарат за превантивни цели след валежи. Това предотвратява рисковете от повечето опасни гъбични болести.

Преди всичко трябва да се знае, че след обилен дъжд зеленчуците, особено краставиците и доматите, често биват заразени с различни инфекции.

Зеленчуците, които обикновено запазват доброто си здраве, са тези, които:

Още: 5 зеленчука, които ще удвоят реколтата ви - без допълнителна работа

- растат в слънчеви лехи;

- свободно се обдухват от лек вятър;

- ежегодно редовно се садят на ново място.

Избягвайте да засаждате близо едни до други сродни култури, особено картофи при домати.

Още: Пролетна сеитба на зеленчуци - съвет на опитните градинари

По време на вегетационния активен период не пропускайте да плевите редовно. Почиствайте пожълтелите и изсъхнали листа. Винаги след валеж разхлабете чрез разкопаване почвата в градинската леха - това позволява излишната вода да се абсорбира по-бързо в земята и ще отвори достъпа на кислород към корените.

При поливане на растения както в оранжерия, така и на открито, избягвайте да попадне вода върху листата и стъблата - зеленчуците не харесват това. Използвайте сравнително топла вода за напояване и извършете процедурата предиобед, та слънцето да има време за изпаряване на излишната течност. И накрая, уверете се, че долните листа не се докосват до земята.

За да предотвратите фитофтора и други заболявания, използвайте разтвор на пепел. Необходимо е да размиете 300 грама пепел (дървесна!) в 10-литра вода. Ефективността значително нараства, ако към такъв импровизиран домашен препарат добавите немного настърган сапун за пране. Тази смес лекува ефективно гъбични заболявания на ранни етапи.

Даже и, ако при оглед не откриете никакви признаци на заболяване, не се отказвайте от пръскане за превантивни цели. Много по-лесно е да предотвратите проблем, отколкото да се борите с него.

Още: Какво се засажда в градината през втората половина на май месец

Първото третиране трябва да се извърши точно 2 седмици след засаждането.

Какво да използвате за пръскане?

Ако зеленчуците изглеждат доста здрави и няма признаци на фитофтора, тогава е по-добре да не прибягвате до химикали след дъжд. Безопасни и неведнъж изпробвани домашни средства са съвсем достатъчни. Подходящи са:

- суроватка – 1 литър от нея се размива в кофа хладка вода;

- чеснова тинктура - 200 г суровина (скилидки и пресни чеснови семена са подходящи) се смачкват, изсипват се в 10 л вода и киснат 2 дни.

Следните препарати обикновено се намират в домовете:

- спиртен разтвор на йод - 20 капки в 10 л вода;

- калиев перманганат - 1 грам на 10 л вода (тоест, разреден до бледорозов цвят);

- бордолезов разтвор (1%-ов).

Друга категория продукти, които са напълно безопасни за хората, включват лекарства от биологичен произход. Те също така могат да се използват за третиране на насаждения след дъждове на всички етапи при зреенето на плодовете.

Как да пръскате зеленчуци правилно?

Не е достатъчно да знаете кой конкретен продукт да използвате. Няма да има забележим ефект, ако се използва неправилно. Следните препоръки ще ви помогнат да избегнете най-честите грешки.

При започване на пръскането се уверете се, че разпръскващата дюза се намира на повече от половин метър от третираното растение. Не стойте близо до едно растение твърде дълго. Важно е лекарството да се разпръсква на ситни капчици и максимално равномерно.

Никога не трябва да пръскате зеленчуци:

- когато времето е ветровито;

- непосредствено преди дъжда, също когато вали или веднага след това;

- сутрин при наличие на роса.

Приготвените разтвори трябва да бъдат използвани същия ден. При разреждане на промишлени препарати точно спазвайте съответните указания. Слабата концентрация не помага на зеленчуците, а твърде силната може да им навреди.

При използване на народни средства непременно ги филтрирайте и разбърквайте добре!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес