Всеки градинар се стреми да събере колкото се може повече вкусни картофи от своята градина. Обикновено постигането на този резултат изисква внимателна грижа за растенията, навременно поливане, торене и борба с вредителите. Но има изненадващо прост начин значително да увеличите добива на картофи, който не изисква значителни усилия или разходи за специални торове.
Какво да хвърлим в дупката при засаждане на картофи
Тайната се крие в правилното съседство на растенията в градината. Вместо да се фокусирате само върху картофите, опитайте да добавите по няколко зърна във всяка дупка при засаждане (2-3 са достатъчни).
Защо боб?
Този прост трик може значително да увеличи броя на картофите под всеки храст. Защо това работи? Тайната е в специални микроорганизми - нодулни бактерии - живеят върху корените на боба и други бобови растения (можете да добавите грах). Тези полезни бактерии имат уникалната способност да преобразуват атмосферния азот във форма, която лесно се абсорбира от растенията, включително от картофите.
Резултатите ще ви изумят: Как да отглеждате картофи в саксии
По този начин картофите, растящи до боб, получават постоянно естествено снабдяване с азот през целия вегетационен период. Това означава, че вероятно дори няма да се налага да използвате допълнителни азотни торове, което ще улесни значително грижата за картофите ви.
Освен това, отглеждането на боб до картофите може да има и друго полезно предимство - предпазване на картофите от определени вредители. И освен богата реколта от картофи, ще получите и реколта от пресен боб.
Така че, ако мечтаете за голяма реколта от картофи без никакви проблеми, опитайте този прост и ефективен метод за засаждане на картофи заедно с боб.
Рекордна реколта от картофи: Трябва ви само това аптечно лекарство
Правилно поливане на картофите
За да отглеждате много картофи, е достатъчно да поливате само 2 пъти на сезон:
- веднага след появата на разсад - по това време растенията натрупват зелена маса и се нуждаят от влага;
- по време на цъфтежа – именно в този момент клубените започват да се образуват под земята и те също се нуждаят от вода за развитие.
Но по-нататъшното поливане на картофите е противопоказано. Прекомерната влага причинява два проблема: късната мана се развива бързо и след това клубените гният.
Основната причина за огнища на мана по картофите е високата влажност. Ето защо картофите не могат да се поливат след цъфтежа. За да се предотврати развитието на болестта, в началото на август картофените връхчета трябва да се третират с препарати, съдържащи мед - бордолезова смес (1%) или меден оксихлорид (0,3%).
Засаждане на картофи: Задължително сложете това в дупката, за да е богата реколтата