Начинът на живот безспорно има своето голямо значение за здравето ни. За съжаление все повече хора работят седнали в продължение на часове и това има своите пагубни последици. Неприятна новина, свързана със заседналия начин на живот съобщиха учени от университета Вандербилт и Питсбърг. Според тяхното проучване часовете, прекарани в седене е независим фактор за развитието на болестта на Алцхаймер. Проучването е продължило седем години, а резултатите от него са публикувани в сп. Alzheimer’s & Dementia.
Кои са главните фактори за развитието на ранната деменция
Експериментът
В експеримента са участвали 404 души над 50-годишна възраст. В продължение на седмица те носили специални устройства, които са регистрират нивото на физическа активност, а след това в продължение на 7 години преминавали редовни когнитивни тестове и сканиране на мозъка.
Снимка: iStock
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
Резултатите са показали, че колкото повече време участниците прекарвали седнали или легнали, толкова повече се влошавала паметта им и намалявал обемът на тези части на мозъка, свързани с риска от развитие на Алцхаймер, дори ако всеки ден изпълнявали физически упражнения. Особено силен бил ефектът пир хора с генетична предразположеност към заболяването.
Пропускаме тези ранни признаци на Алцхаймер, а не бива
Надежда
Експертите подчертават, че редовните паузи за минути на движение през деня може да бъдат важно условия за здравето на мозъка. По-рано японски учени доказаха, че отрицателните последици от седящия начин на живот може да се понижат с редуването на топло и студено върху кожата - това помага да се запази здравето на съдовете дори при липса на движение.
Учени с исторически пробив: Нова надежда за болните от Алцхаймер