Химикал в пластмасите е свързан със смърт от сърдечни заболявания

13 май 2025, 20:14 часа

Често срещан химикал в домакинските пластмаси е свързан със смъртни случаи от сърдечни заболявания. През 2018 г. около 13,5% от над 2,6 милиона смъртни случая от сърдечно-съдови заболявания сред хора на възраст между 55 и 64 години в световен мащаб може да са били свързани с излагане на вид химикал, наречен фталат, съобщават изследователи в eBioMedicine.

Повече за опасния химикал

Фталатите са група химикали, открити в шампоани, лосиони, опаковки за храни и медицински консумативи, включително кръвни торбички. Химикалите често се добавят към пластмасите, за да ги направят по-меки и по-гъвкави.

Още: Кардиолог: Този плод чисти като метла кръвоносните съдове от мастни натрупвания!

Фталатите могат да попаднат в тялото, когато консумирате замърсена храна, вдишвате ги или ги абсорбирате през кожата. Веднъж попаднали вътре, те действат като ендокринни разрушители, което означава, че влияят на хормоните. Предишни изследвания също така свързват химикалите с диабет, затлъстяване, усложнения при бременност и сърдечни заболявания.

Новото проучване разглежда ефектите на един конкретен фталат, известен като ди-2-етилхексилфталат или DEHP, който често се добавя към PVC пластмасите, за да ги омекоти. Сара Хайман, изследовател в NYU Langone Health, и колегите ѝ се фокусираха върху връзката между нивата на експозиция на DEHP и сърдечно-съдовите заболявания, водещата причина за смърт в световен мащаб. Хайман и колегите ѝ сравниха прогнозната експозиция на DEHP през 2008 г. със смъртността от сърдечно-съдови заболявания десет години по-късно в различни части на света. Като проучиха как двете се променят заедно, те определиха каква част от тези смъртни случаи може да се дължи на фталати.

Екипът установи, че през 2018 г. над 350 000 допълнителни смъртни случая в световен мащаб са били свързани с експозиция на DEHP. Около три четвърти от тях са се случили в Близкия изток, Южна Азия, Източна Азия и Тихия океан. Това несъответствие може да се дължи на разрастващата се пластмасова индустрия в регионите, предполагат изследователите. Новата работа обаче не показва, че излагането на DEHP причинява пряко сърдечни заболявания, а само че има връзка между двете.

Въпреки това, в световен мащаб процентът на сърдечно-съдови смъртни случаи, свързани с излагането на DEHP, е „доста тревожен“, казва Чанченг Джоу, биомедицински учен от Калифорнийския университет Ривърсайд, който не е участвал в проучването.

Още: Експерти разкриват: Най-добрите диети за здраво сърце, които трябва да опитате

Необходими са допълнителни изследвания, за да се разберат истинските глобални ефекти върху здравето от DEHP — и други фталати. Някои страни, като Съединените щати, Канада и много в Европа, събират данни за експозицията на фталати чрез национални здравни проучвания. Но други страни, особено в Латинска Америка, Африка и Азия, нямат централизиран мониторинг, казва Хайман. Екипът е оценил експозицията на DEHP в тези региони от минали проучвания, използващи по-малки групи хора. Но по-нататъшно мащабно наблюдение в тези региони би могло да подобри прогнозите им, казват учените.

DEHP не е единственият фталат, с който хората се сблъскват редовно. „Съвместното излагане на други фталати и химикали е изключително вероятно и нашият модел не успя да вземе това предвид“, казва Хайман. Анализът също така не отчита други фактори, които допринасят за риска от сърдечни заболявания, като индивидуален избор на начин на живот или други медицински състояния. „Необходими са повече изследвания, които да отчитат тези фактори.“

За да разберат напълно рисковете от експозицията, учените все още изучават как фталатите влияят на тялото на молекулярно ниво. Различните фталати имат различни химични структури, което означава, че влияят на различни процеси в тялото. И те може да не действат изолирано. „Трябва да се проучи ефектът от сместа“ от фталати, с които хората се сблъскват редовно, казва Махуа Чоудхури, епигенетик в Тексаския университет A&M в Колидж Стейшън, която не е участвала в проучването. Някои фталати могат да противодействат или да усилват здравните ефекти на други, казва тя.

Констатациите предлагат още една причина за намаляване на употребата на пластмаса, казват изследователите. „Ще се превърнем в планетата на пластмасата“, казва Джоу. „Трябва наистина да започнем да се занимаваме с този сериозен проблем.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес