Какви химични реакции се случват в тялото ни, когато се страхуваме

19 юли 2025, 17:35 часа 0 коментара

Страхът е нашата реакция за оцеляване“, казва клиничният психолог Закари Сикора, доктор по психология, от Northwestern Medicine . Някои хора – като феновете на влакчетата на ужасите и филмите на ужасите – процъфтяват благодарение на него, докато други го избягват. Някога чудили ли сте се защо? И какво всъщност се случва в тялото и мозъка ви, когато се страхувате?

1. Страхът е физически

Страхът се преживява в ума ви, но той предизвиква силна физическа реакция в тялото ви.

Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето

Веднага щом разпознаете страха, вашата амигдала (малък орган в средата на мозъка ви) се задейства. Тя алармира нервната ви система, което задейства реакцията на тялото ви на страх.

Тялото ви освобождава хормони на стреса като кортизол и адреналин . Кръвното ви налягане и сърдечната ви честота се повишават. Започвате да дишате по-бързо.

Дори кръвообращението ви се променя. Кръвта се оттича от сърцето ви и се насочва към крайниците ви, което ви улеснява да започнете да нанасяте удари или да бягате, за да си спасите живота. Тялото ви се подготвя за реакция „бий се или бягай“.

Адреналинът може също да причини:

Още: От какво единствено се е страхувал Наполеон?

Дихателните ви пътища да се отворят по-широко, за да изпращат повече кислород до мозъка

Тялото ви да освободи складираните захари, мазнини и хранителни вещества, за да ви даде повече енергия

Мускулно напрежение

Изпотяване

Още: Понякога чувствате ли, че губите ума си? Защо възниква този страх и защо не трябва да се притеснявате?

2. Страхът може да ви направи мъгливи

Докато някои части от мозъка ви се активират, други се изключват. Когато амигдалата усети страх, мозъчната кора (областта на мозъка, която отговаря за разсъжденията и преценката) се нарушава. Това затруднява вземането на добри решения или ясното мислене. В резултат на това може да крещите и да вдигате ръце, когато ви приближи актьор в обитавана от духове къща. Не сте в състояние да рационализирате, че заплахата не е реална.

Това временно увреждане на рационалния ни ум пред лицето на възприеманата заплаха подчертава колко силен и понякога непреодолим може да бъде страхът. Но мозъкът има и начини да регулира интензивните реакции на страх.

Учени от Northwestern Medicine са открили , че мозъкът естествено създава свои собствени успокояващи химикали, наречени ендоканабиноиди, по време на стрес. Тези химикали са подобни по структура и функция на фитоканабиноидите в марихуаната, които променят състоянието на ума. В мозъка ендоканабиноидите могат да помогнат за успокояване на прекомерния страх, особено при хора с посттравматично стресово разстройство (ПТСР) и тревожност.

Още: Зоната на комфорт е мястото, където мечтите умират

3. Страхът може да доведе до удоволствие

Защо хората, които обичат влакчетата на ужасите, къщите с духове и филмите на ужасите, се наслаждават на тези страшни, стресиращи моменти? Защото тръпката не свършва непременно със края на атракциона или филма.

Чрез процеса на предаване на възбуждане , тялото и мозъкът ви остават възбудени дори след като страшното преживяване е приключило.

„По време на поетапно преживяване на страх, мозъкът ви ще произвежда повече химикал, наречен допамин, който ви дава чувство на удоволствие“, казва д-р Сикора.

Още: Антъни Хопкинс: Днес е утрешният ден, за който се тревожех вчера

4. Страхът не е фобия

Нормално е да се чувствате леко неспокойни от плуването в океана. Но ако мисълта, че сте на плажа, ви прави неспособни да функционирате, може би изпитвате нещо повече от страх. Може би изпитвате фобия.

Разликата между страх и фобия е проста. Страхът е естествена реакция на възприемана заплаха или опасност, но той се превръща във фобия, когато пречи на способността ви да функционирате и да поддържате постоянно качество на живот. Ако започнете да предприемате крайни мерки, за да избягвате вода, паяци или хора, може да имате фобия.

5. Страхът ви пази в безопасност

Още: Емоциите имат срок на годност: Тъгата трае 240 пъти по-дълго от срама

„Страхът е естествено и биологично състояние, което всички ние изпитваме“, казва д-р Сикора. „Важно е да изпитваме страх, защото той ни пази в безопасност.“ Например, здравословният страх от височини ви предпазва от небрежно приближаване до ръбовете на скалите.

Страхът е сложна човешка емоция. Той може да бъде положителен и защитен, но когато стане непреодолим или разрушителен, може да има отрицателни последици. Ако страхът или фобията пречат на ежедневието ви, говорете с медицински специалист, за да получите помощ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес