Според руския диетолог д-р Торал Шах, сезонните зеленчуци, които съдържат много витамини, микроелементи и фибри, ще помогнат за намаляване на риска от развитие на рак на дебелото черво и на храносмилателния тракт.
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Кои са най-полезните зеленчуци за дебелото черво
Лекарят споделя пред Express, че трябва да включите в диетата си броколи, репички, ряпа, брюкселско зеле, карфиол и други видове зеле. Те съдържат голямо количество растителни диетични фибри, които стимулират процеса на храносмилане. Но по-важното е, че те служат като храна за полезните бактерии, обитаващи червата. Така се формира микробиота, която поддържа организма като цяло.
Кръстоцветните зеленчуци произвеждат активни съединения като индол и сулфорафан. Те допълнително намаляват риска от рак поради противовъзпалителните си свойства.
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Диетологът препоръчва добавянето на броколи към диетата заради съдържанието на сулфорафан. Сулфорафанът намалява размера и броя на раковите клетки на гърдата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Морковите са здравословни, защото съдържат много полезни вещества, включително бета-каротин, който е мощен антиоксидант.
Освен за дебелото черво, регулярната консумация на моркови помага да се намали нивото на холестерола и да се предотврати развитието на такива заболявания като атеросклероза и инфаркт. Морковът е богат източник на калий, който е вазодилататор, или има съдоразширяващо средство, което също увеличава притока на кръв и подобрява кръвообращението. Още едно полезно за работата на сърцето вещество кумарин също се съдържа в морковите. Той способства намаляването на хипертонията и защитата на здравето на сърцето. Присъстващият в моркови витамин С - антиоксидант, осигуряващ пряка защита на ДНК и РНК от увреждащото действие на свободните радикали.
"Има няколко проучвания, базирани на доказателства, че редовното ядене на моркови намалява риска от развитие на рак на стомаха с 26%. А рискът от развитие на рак на простатата е 18% “, отбеляза специалистът.
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
Още: За какво помага чаят от борови връхчета?
Други противоракови храни включват боб, който съдържа фибри, и горски плодове, които са богати на антоцианини. Списъкът включва също ядки, риба и зехтин.
Лекарят изброява и класически признаци на рак на червата:
- Промени в движенията на червата: диария или запек, които продължават повече от няколко дни; промяна в консистенцията на изпражненията (например стават по-тънки).
- Кръв в изпражненията. Наличие на кръв (червена или тъмна) в изпражненията или върху тоалетна хартия. Черните, катранени изпражнения показват вътрешно кървене.
- Постоянна коремна болка или дискомфорт, включително спазми или колики. Чувство за ситост или подуване.
- Загуба на апетит или усещане за ситост след ядене на малко количество.
- Чревна непроходимост.
- Симптоми на анемия като бледност, замаяност и задух.
Дефицитът на този витамин е пагубен за дебелото черво
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!