Бременността е специален момент от живота на всяка жена. По време на трепетното очакване на малкото вързопче, докато коремчето расте, тялото се променя. И това е разбираемо и очаквано. По-любопитен е фактът, че то се променя и след раждането на бебето и някои от тези изменения са напълно неочаквани.
Още: 12 растения, които топят стреса и зареждат с енергия – естествено и доказано
Още: Не е просто преяждане: Болката след хранене може да е първият признак на диабет
1. Промени в косата след раждането.
Много млади майки се оплакват от косопад и това е в реда на нещата. Някои обаче забелязват, че структурата на косъма им е променена след появата на детето. Промените са различни – косата е станала по-мазна или по-суха, правата – чуплива, а къдравата коса може да се е изправила. Не е изключена и промяната цвета на косата. Съвсем не е задължително измененията да са отрицателни, напротив, някои дами най-накрая се сдобиват с мечтаната коса.
2. Промяна в гласа след раждането.
Още: 5 лесни и ефективни начина да подобрим психическото си здраве
Още: Периодичното гладуване: Тайната на доброто здраве или неочакван капан
Гласът на младата майка е по-нисък от обичайното, което се дължи на хормоналните изменения и на пониженото ниво на половите хормони. Промяната не е трайна. Обикновено дамите възстановяват предишния си глас около година след появата на бебето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Всички я правим, това е най-голямата грешка при готвенето на картофи
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете пържоли 7 дни подред
3. Поумняване.
Тази промяна е добре дошла. И съвсем не е шега. Мозъкът на младите майки се променя, за да отговори на новите потребности в ежедневието и на тези на бебето. Младите майки са по-ефективни в процеса на взимане на решения, имат по-бързи реакции, мислят по-бързо и са по-устойчиви на стрес.
4. Тялото се подмладява.
Още: Тази диета бори безсънието само за 24 часа
Още: Лекар: Витамините, които е по-добре да съхранявате в хладилника
Множество изследвания сочат, че дамите, родили дете в късна зряла възраст, изглеждат и се чувстват по-млади от връстниците си и живеят по-дълго. Раждането води до обновяване на тялото, за което помагат ембрионалните клетки. Доказано е, че те могат да облекчават и дори излекуват редица заболявания.
5. След раждане намалява рискът от рак на яйчниците.
Промените, настъпили в тялото по време на бременността и раждането, водят до намален риск от развитие на рак на яйчниците. Кърменето пък предпазва дамите от рак на гърдата.
6. Пораснали ходила.
Ако по време на бременността отеклите крака, принуждаващи дамите да купуват по-голям номер обувки, са нещо нормално, но ще се изненадате, че след раждането също имате по-големи стъпала и също се нуждаете от по-големи обувки. Тук вече не говорим за оток, а за трайно нарастване на крака, свързано с отпускане на сухожилията.
7. Промяна във вкуса
Много млади майки откриват, че имат различни вкусови предпочитания от тези преди бременността. Някои заклети фенки на шоколада се отказват от него в полза на зеленчуците, други развиват алергия и непоносимост към храни, които са им били любими преди раждането.