"Част от населението никога няма да се разболее от COVID-19 или ще го прекара много леко."Това каза в студиото на БНТ проф. Ива Христова - заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Твърдението й се опира на две големи проучвания - в Швейцария и Южна Корея, които доказали, че част от хората имат клетъчен имунитет срещу COVID-19 без да са боледували. Предполага се, че е кръстосана реактивност от другите коронавируси, които циркулират.
"Смята се, че на тази кръстосана реактивност се базира фактът, че децата не боледуват или боледуват много леко, защото те нормално изкарват циркулиращите коронавируси, които причиняват остри респираторни заболявания", уточни тя.
Последните проучвания сочат, че голяма част от населението са диагностицирани като безсимптомни, но до 80% от тези хора впоследствие развиват някакви симптоми, съобщи проф. Христова.
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
"Това, че към момента на диагностициране са безсимптомни, не означава, че те ще останат такива - напротив, много по-вероятно е те да развият някакви, макар и леки, симптоми. Затова при тях се обръща внимание, че е важна карантината, че те могат да заразяват и че е добре да се лекуват", подчерта тя и предупреди безсимптомните пациенти да не се успокояват с това, че от епидемиологична гледна точка не са толкова заразни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
По думите ѝ изследванията на коронавируса сочат, че "огромната част от тежките случаи са при мъже".
"Това как ще прекараме заболяването е въпрос на имунна система. Затова голямата част от изследванията са насочени към имунитета. Те показват, че докато при децата основна роля играе вроденият имунитет - в случая интерферонът, при възрастните това е придобитият имунитет - нашите антитела и нашите Т-клетки, тоест клетъчният имунитет", обясни проф. Христова и отново подчерта: "Мъжете повече се заразяват и по-тежко го прекарват."
Според нея "ние очевидно сме в основата на втората вълна" на COVID-19, но колко "висока" ще е тя, зависи от нашето поведение. Все още коронавирусът у нас се разпространява клъстерно, но се очаква засилване на тенденцията за извънклъстерно разпространение, отбеляза тя и добави, че "България седи много добре на европейската карта".
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол