Симптомите на коронавирус, грип и настинка - как да различим тези болести

23090
Симптомите на коронавирус, грип и настинка - как да различим тези болести
Снимка: iStock/Guliver

На първия етап симптомите на коронавируса могат лесно да бъдат объркани с проявите на грип. В повечето случаи и двете заболявания са придружени от висока температура, кашлица, болки в ставите и главоболие. Понякога тези симптоми са придружени от хрема, слабост и задух. Но има поне два признака, чиято поява със значителна увереност може да се предположи, че говорим за настинка или грип, а не за коронавирус: възпалено гърло и кихане, твърди в свой материал Deutsche Welle.

И двата симптома са признаци на инфекция на горните дихателни пътища. Коронавирусът засяга предимно долните дихателни пътища и инфектираният човек ще има предимно суха кашлица, задух и/или пневмония, но не и възпалено гърло.

Изследване на британски учени установи кои са основните симптоми на коронавируса

Умората, главоболието и загубата на обоняние са най-често срещаните симптоми през първите седем дни на боледуване от COVID-19. Това е е...

Внезапната липса на мирис и вкус от своя страна е много често срещан симптом на COVID-19 и не се проявява при грип или настинка - дори ако запушеният нос и болките в гърлото до известна степен намаляват чувствителността към миризмите и променят вкуса.

Трябва да се отбележи, че типичните симптоми на коронавирус не винаги се появяват - понякога заболяването може да бъде асимптоматично.

Колко е инкубационният период за хората, заразени с коронавирус?

Според Института "Роберт Кох", инкубационният период на COVID-19 продължава средно 5-6 дни, въпреки че в някои случаи може да достигне до 14 дни. Ако се появят леки симптоми или слабост, е необходимо да се вземат болнични и да се ограничат социалните контакти, а децата да не ходят на училище и детска градина.

Инкубационният период често е лек и асимптоматичен. Ако не сте сигурни или се притеснявате, обадете се на вашия личен лекар или на диагностичен център на COVID-19. Ако е необходимо, ще бъдете тествани за коронавирус.

Проучване: 86 на сто от заразените с COVID-19 нямат симптоми в деня на теста

Британско изследване установи, че 86 процента от заразените с коронавирус нямат основните симптоми в деня на теста, съобщи Асошиейтед п...

Грип или настинка: как да разберете

Дори на лекарите понякога им е трудно да различат грипа от обикновената настинка въз основа на симптомите. Обикновено настинката започва с възпалено гърло и хрема, последвана от кашлица, която може да бъде суха или с храчки. В продължение на няколко дни човек има болки в гърлото, запушен нос, леко повишена температура, чувства слабост и главоболие.

Грипът, за разлика от настинката, се проявява внезапно и незабавно - "изцяло": сред характерните му признаци са главоболие, болки в ставите, суха кашлица, болка и хрипове в гърлото, температурата се повишава дори до 41 градуса и често е придружена от студени тръпки. Пациентът изпитва обща слабост и заспива.

Симптомите на настинка отшумяват след няколко дни и изчезват напълно след около седмица. Обикновено тежкият грип продължава по-дълго: през първата седмица човекът е напълно неспособен и може да отнеме няколко седмици за пълно възстановяване.

Германската постоянна комисия за ваксинации (STIKO) съветва всички, които са изложени на повишен риск от инфекция, да се ваксинират срещу грип всяка година. Рисковата група включва по-специално страдащите от хронични заболявания, бременни жени и хора над 60 години. Също така има смисъл да се ваксинират тези, които поради професионална необходимост непрекъснато общуват с голям брой хора (например медицински работници и служители на публични институции).

Как ще се чувствате, ако сте изкарали COVID-19 - ново проучване буди тревога

Проучване на оздравели от COVID-19 хора, които са влезли в болница заради болестта, сочи, че има последствия от заразата и в по-дългоср...

Как се предава коронавирусът?

Вирусът SARS-CoV-2 се предава главно по въздушно-капков път - чрез вдишване на капчици или аерозоли, съдържащи вирус, отделяни при дишане, кашлица, говорене, пеене или викане. Поради тази причина една от мерките, които намаляват риска от заразяване с коронавирус, е поддържането на социална дистанция от поне 1,5 метра.

Рискът от инфекция се увеличава при продължителен престой в затворени, малки и лошо проветриви помещения. Ето защо редовната и ефективна вентилация е толкова важна. Предаването на вируса на открито е възможно много по-рядко - при условие, че минималното разстояние между хората е 1,5 метра. Също така е невъзможно напълно да се изключи опасността от контактно предаване на вируса - особено ако човек, предполагаемо заразен с SARS-CoV-2, е докоснал повърхности, които пипа здрав човек.

Най-ефективните мерки за намаляване на възможността за заразяване с коронавирус все още са социално дистанциране, хигиена, често и задълбочено измиване на ръцете, носене на защитни маски, проветряване на затворени пространства, изолиране на заразени с SARS-CoV-2 хора бързо и своевременно и установяване на контактни вериги на заразените с COVID-19.

Кога има смисъл да се приемат антибиотици?

Откриха нетипични симптоми при болни от коронавирус

Учени от Университета на Източна Англия анализираха как се е развивала коронавирусната инфекция при възрастните хора и установиха, че п...

Причинителите на повечето настинки и грип са вируси, срещу които антибиотиците са неефективни, така че няма смисъл да ги приемате при лечение на такива заболявания.

Антибиотиците действат върху бактериите по различни начини: или като ги убиват, или предотвратяват разпространението им. По този начин те атакуват клетъчната мембрана или влияят върху метаболизма на бактериите. Пеницилините например пречат на синтеза на клетъчните стени на бактериите и стените са перфорирани, което води до тяхното разкъсване и бактериите умират.

По този начин има смисъл да се приемат антибиотици само когато става въпрос за бактериална инфекция. В някои случаи може да се развие на вирусен фон - бактериите попадат в тялото чрез отслабена имунна система, което води до усложнения в работата на цялото тяло. Болести като пневмония, тонзилит, цистит, менингит обикновено се причиняват от бактерии и в тези случаи е необходимо използването на антибиотици.

Още: "Рекорден брой починали от коронавирус за денонощие у нас, броят на жертвите надхвърли 900"

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Колко витамин С има в 100 гр кисело зеле

Защо какаото е полезно за жените над 50 години

Лекар: Това е перфектният момент за пиене на кафе

3 естествени начина за подпомагане работата на щитовидната жлеза

Масло от коприва – за какво е толкова полезно?

Най-добрата салата за сърцето и кръвоносните съдове

Опасните последици от сънната апнея, които не бива да подценявате

Домашни средства против алергии, които работят безотказно

Необичайни симптоми на менопауза: Трябва ли да се тревожите?

Отслабване до лятото - 3 грешки, които НЕ трябва да правите

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com