Учени откриха доказателства за токсични химикали в маските за лице

10279
Учени откриха доказателства за токсични химикали в маските за лице
Снимка: iStock/Guliver

Учени откриха доказателства, че някои маски за лице, които се продават и се използват от широката общественост, съдържат токсични химикали. Предварителните тестове са разкрили следи от различни съединения, които са забранени както по здравословни, така и по екологични причини, съобщава „Дейли Мейл“.

Сред химикалите са формалдехид, химикал, за който е известно, че причинява сълзене в очите, усещане за парене в очите, носа и гърлото, кашлица, хрипове и гадене.

Експертите са загрижени, че присъствието на тези химикали в маски, които се носят продължително време, може да причини нежелани здравословни проблеми.

Доказателствата, получени от „Ecotextile News“ и споделени с „Мейл Онлайн“, разкриват, че въпреки че маските за лице трябва да отговарят на специфични стандарти, не при всички е така.

Професор Майкъл Браунгарт, директор на Института по околна среда в Хамбург, е провел тестове върху маски, причинили обриви на множество хора.

„Това, което вдишваме през устата и носа си, всъщност е опасен отпадък“, каза професорът.

Испания затегна правилата за носене на маски

Испания затегна правилата за носене на маски за лице, като ги направи задължителни на открито и на всички обществени места, съобщи АФП...

Освен формалдехид, химичното вещество, което при отваряне на нова опаковка маски придава „чиста“ миризма, той е открил и анилин, известен канцероген.

„Открихме формалдехид и дори анилин и забелязахме, че се прилагат неизвестни изкуствени аромати за покриване на неприятните химически миризми от маската“, каза той. „В случая на хирургическите маски в син цвят открихме кобалт - който може да се използва като синьо багрило. Като цяло имаме химически коктейл пред носа и устата си, който никога не е бил тестван нито за токсичност, нито за дългосрочни ефекти върху здравето", каза Браунгарт.

Д-р Дитер Седлак, управляващ директор и съосновател на „Modern Testing Services“ в Аугсбург, е открил други химикали със свой уникален метод за тестване. Освен формалдехид, той е открил и ясни доказателства за опасни флуоровъглеводороди, които са строго забрани. Флуоровъглеводородите (PFC) са токсични за човешкото здраве и наскоро учените призоваха те да бъдат забранени за несъществена употреба.

Тази група химикали се появи в скорошния хитов филм на Марк Ръфало „Тъмни води“, където водоснабдяването на цял град беше замърсено от химическия гигант „DuPont“.

PFC обикновено се използват в текстила, за да добавят защитно покритие към предмети като раници и якета, но не са предназначени за вдишване.

Масови проверки за нарушения на противоепидемичните мерки по магазините

Екипи на Столичния инспекторат тръгнаха на лов за нарушители на противоепидемичните мерки в хранителните магазини. Само през днешния д...

Концентрациите на PFC, намерени в маските, са в безопасни граници от 16 мг/кг, установява д-р Седлак, но когато се поставят върху маска, само на милиметри от устата на човек, нивото на експозиция нараства с течение на времето.

„Въз основа на моя практически опит със сигурност има повишен неразумен риск“, казва д-р Седлак.

„Общият регламент за безопасност на продуктите от 2005 г. (GPSR) определя отговорностите на производителите и дистрибуторите на тези продукти“, се казва в уебсайта на правителството на Обединеното кралство. „Тъй като покритията за лице не са медицински изделия, ние не регулираме тези продукти.“

Китай е водещият производител на маски в света преди пандемията и затвърди тази позиция на фона на огнището от Covid-19, като съставлява 85% от всички маски. През първите пет месеца на 2020 г., например, над 70 000 нови компании са регистрирани за производство или продажба на маски за лице в страната. Бумът в търсенето на такива продукти доведе до опасения, че маските се правят безразсъдно, а непрозрачните вериги за доставки в Китай пораждат допълнителни опасения.

Констатациите от тези ранни проучвания идват, когато качеството на маските, използвани в Белгия и Канада, е поставено под въпрос след замърсяване с графен и метални йони.

Скандал в Германия: Здравният министър купил 500 000 маски от фирма на мъжа си

Работодателят на съпруга на германския здравен министър е продал маски на Министерството на здравеопазването, твърди разследване на гер...

Д-р Джулиан Танг, клиничен вирусолог и почетен доцент в катедрата по белодробни науки в Университета в Лестър, повтори заключението на д-р Седлак и професор Браунгарт, че са необходими повече изследвания.

Той каза, че ако хората са загрижени за своите маски, една от възможностите е да се използват професионални хирургически маски, които трябва да отговарят на по-строги стандарти.

„Страните от Югоизточна Азия използват милиони хирургически маски от първите огнища на SARS-COV-1 през 2003 г. - без регистрирани вредни ефекти“, добавя той. "Но дори преди това, в световен мащаб хирургическите маски се използват в хирургията от екипи по целия свят - в продължение на десетилетия - без да се съобщава за лоши последици."

Лиз Коул, съосновател на организацията „Us For Them“, която се застъпва за правата на децата, казва, че констатациите са особено притеснителни за младежите. При неотдавнашното отваряне на училищата в Обединеното кралство децата носеха маски за лице за дълги периоди от време, включително при разходки из помещенията и в общите части.

„UsforThem“ са загрижени, че в препоръките за децата да носят покрития за лице в класните стаи изглежда липсва информация за новите научни доказателства, нито изглежда е извършена оценка на вредата“, каза тя. „Предвид потенциалните проблеми, свързани със здравето и благосъстоянието на децата, наложително е да се разгледат и претеглят потенциалните вреди от покритията на лицето в класните стаи“.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Важна информация за коклюша: Опасен и силно заразен

Кои чайове ще ви помогнат в борбата с напълняване

Кои чайове са изключително полезни за здраво сърце

Кои са най-полезните чайове за черния дроб

5-те най-лоши закуски за здравето

Билката, която е полезна при почти всяка болест

Защо не е полезно да се ядат само плодове?

Плодовете, които НЕ трябва да се ядат след 50 години

Листата и цветовете на този плод са полезни за простатата - берете ги през пролетта

Над каква дневна доза кофеин не е добре да преминаваме?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com