Американски учени от Университета на Централна Флорида са открили нов метод за лечение на алергична астма, основан на деактивирането на рецепторите за алергени. Откритията са публикувани в списание Cell Reports.
Още: Храни богати на витамин B
Още: Това, което ядем редовно, може да подхранва рака и не, не е само захар
Досегашните изследователски усилия в лечението на алергична астма бяха насочени главно към въздействие върху цитокините - пептидни молекули, които реагират на алергена и водят до възпаление, както и до повишено производство на слуз и затруднено дишане. Лекарствата, които обикновено се предписват, блокират цитокините и антителата, отговорни за астматичната реакция, но не действат веднага.
Лекар каза как да пречистите белите дробове от цигарите
Учените вече са открили нов метод, наречен LRC-TriCEPS, който идентифицира рецепторите за алергени и предотвратява алергичната реакция. Той се основава на клетъчния протеин LMAN1, чиято роля в алергията досега не е била призната. Експериментът показа, че алергените от акари от домашен прах и LMAN1 могат да се свържат един с друг на клетъчната повърхност, предизвиквайки възпалителна или алергична реакция. Установено е също така, че взаимодействието зависи от специфични манозни захарни молекули с алергените, причинени от акари от домашен прах.
Още: Какво причинява коремните мазнини, които са най-трудни за сваляне
Още: Високо кръвно? Да го победим! Голям списък с хитри и народни билета срещу него
Откритието може да подпомогне разработването на нови лекарства за превенция на алергии, включително за други често срещани алергени (от полени и плесени), тъй като те също се модифицират чрез добавяне на манозни захари. В момента се провежда друго проучване, за да се потвърди връзката между други алергени и LMAN1.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитните бури ви влиият неприятно? Открийте тук дали сте метеозависими - веднага ще ви стане ясно
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?