Близо 700 млн. лв. са дълговете на публичните болници у нас, а просрочените средства са над 160 млн. лв. Това стана ясно от отговора на здравния министър Костадин Ангелов по време на парламентарния контрол днес на въпрос на депутата от БСП – Дора Янкова.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
На 529.67 млн. лв. възлизат дълговете на държавните болници, 129.89 млн. от тях са просрочени. При общинските клиники задълженията са 149.9 млн., като просрочени са 32.32 млн.
Пандемията е една от причините, която допълнително е усложнило състоянието на клиниките, каза министърът.
Тя постави лечебните заведения пред сериозни предизвикателства, отложи се лечението на редица хронични заболявания, заради това приходите през първото шестмесечие се понижиха с 16% в сравнение със същия период на 2019 г., обясни Ангелов.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Той допълни, че държавата ще подпомогне работата на лечебните заведения чрез 19 млн. лв. за общинските болници, които ще се раздадат по методика за неблагоприятни условия, както и с над 7 млн. лв. за инфекциозните отделения на държавните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Дейността на всички клиники ще се подпомогне от 1 август и с увеличаването на цените на КП с 10%, припомни министърът.