Специалисти от Военномедицинска академия са извършили втора чернодробна трансплантация в рамките на 24 часа и четвърта от началото на годината, съобщават от лечебното заведение.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
След като на 23 март екипът на проф. д-р Никола Владов, д.м.н. от Клиника по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия трансплантира черен дроб на мъж от Карнобат, ден по-късно медиците дадоха шанс за втори живот на 42-годишен мъж с крайна фаза на чернодробна цироза.
Донорът е 36-годишен мъж, а реципиентът е бил в списъка на чакащите от 6 месеца.Операцията е продължила близо 5 часа, като пациентът е в добро състояние.
Експлантацията на органите е направена в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" от екипи на ВМА и Университетска болница "Лозенец".
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Колективът на ВМА изказва своята изключителна благодарност към близките, които въпреки трудния за тях момент, са разрешили експлантацията, благодарение на която ще бъде спасен човешки живот.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Това е общо четвъртата трансплантация на черен дроб от началото на годината във ВМА.
Снимка: архив