В четвъртък (18 март), здравният министър ще каже ще има ли национален локдаун. По места директорът на РЗИ предлага мерките и ги съгласува с Областния щаб. Характерът на разпространение на британския вариант на коронавируса е различен за различните области. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
По думите му, около 100% от случаите на коронавирус в Кюстендилско например е на британския коронавирус. Кантарджиев обясни, че да ядеш лимон със сода за хляб намалява вирусния товар при този вариант на вируса, помага и да се смучат бонбони с етерични масла - но това не са абсолютни лечения.
Що се отнася до случая със смъртта на 57-годишната Румяна в Пловдивско, заради който беше спряно прилагането на ваксината срещу коронавирус на AstraZeneca, Кантарджиев обясни, че тя не е била болна от коронавирус съгласно заключенията на патоанатома. Има обаче данни за прекаран преди години инфаркт, има и до 100% запушване на някои от кръвносните съдове, водещи до сърцето. Става въпрос за „годишен ход на запушване”, т.е. най-вероятно и без ваксинирането жената е щяла да почине. Но това още не е официално заключение на съдебно-медицинската експертиза.
Може би при по-задълбочено изследване щеше да се докаже това толкова тежко засягане на кръвоносните съдове, но не може на всеки да се прави такова изследване. Засега смятаме, че не ваксината е виновна. Имаме връзка и с австрийските колеги за техните случаи на тромбоза и досега там също нямат данни за въздействие от ваксината на AstraZeneca, добави Кантарджиев пред Нова телевизия. Според него версията на италиански професор, че ако си преболедувал COVID-19 и се ваксинираш, може да има свърхреакция на имунитета и да се стигне до проблеми, не е много релевантна – ако се случи, ще е много рядко и няма да е фатално "да се поусили имунният отговор".
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов изрази очакване, че към четвъртък се чака обратна връзка от Европейската агенция по лекарствата (EMA).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Разпределението на ваксините
По този въпрос Кантарджиев е категоричен, че ако не е била общоевропейската рамка, държави като България изобщо нямало да се доберат до ваксини. А според Богдан Кирилов нито една държава в ЕС не е имала възможност едновременно да избира ваксини от всички производители. Имаме поръчани ваксини от Pfizer, но не заявени всички като процент от полагаемото ни се при съответната доставка за ЕС – това стана ясно от дневния брифинг на ЕК в петък (12 март), а подозрението е, че не са заявени, защото няма къде да съхраняваме този продукт, той се съхранява при специфични условия – температури от минус 70 градуса по Целзий. Въпросът е, че до момента сме получили 500 000 дози от ваксината на Pfizer и това не е справедливо, добави обаче Кирилов.
Все още Германия и Франция не са ни отговорили дали ще ни дадат количества ваксина на AstraZeneca, която засега не ползват активно, призна Кирилов.
Още: Изписват още двама от пострадалите при трагедията в Кочани
Още: Перник остана без родилно отделение
Още: Коронавирусът в България: Продължава да расте броят на пациентите, нуждаещи се от болнично лечение