Няма потвърждение за двама болни българи от коронавирус, пътували до Сидни

05 март 2020, 16:51 часа 6400 прочитания 0 коментара

Все още няма потвърждение дали има положителен за коронавирус резултат от изследванията на двамата българи, пътували в самолета Доха -Сидни , Австралия. Този, който се е върнал вече в България се изследва, макар че няма никакви симптоми. Това каза на традиционния брифинг на кризисния щаб главния държавен инспектор д-р Ангел Кунчев: "Видяхте каква буря се разрази в мрежата заради грешно съобщение , че има двама българи с положителни проби. Намерихме координатите им, мъжът, който се върна в България няма никаква клинична картина, но се изследва. Момичето, което е било с него, е останало там“, категоричен бе Кунчев.

Още: Център, посветен изцяло на лечението на рак на гърдата

Още: Проф. Атанас Мангъров: Аз се ваксинирам и съветвам всички да го правят

По-рано информацията дойде от националния здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който още в сряда по време на следобедния брифинг на Оперативния щаб за коронавируса съобщи за двама наши сънародници, които са били контактни с болни от новия коронавирус в самолет от Доха до Сидни. КАКВО КАЗАХА НА БРИФИНГА ВЧЕРА

Днес информацията се разпространи през цитат на д-р Кунчев пред БНР, предаден от БГНЕС: "Получихме от австралийските колеги данни за двама български граждани, които са контактни на техен положителен случай по време на полет от Доха до Сидни. В момента изясняваме техните адреси, но шансът да са в България е много малък".

Още: Личен лекар: Грипът е тук, ваксинирайте се

Още: "Лекуваха го с хранителни добавки": Сигнал за трагичен случай в Козлодуй (ВИДЕО)

Самият Ангел Кунчев в момента не вдига телефона си за коментар. От Външно министерство отказаха да говорят по темата пред Actualno.com и ни посъветваха да изчакаме брифинга на Кризисния щаб в 17:00ч.

Пред БНТ обаче главният държавният инспектор д-р Ангел Кунчев е коментирал, че все още не е ясно дали двамата българи, пътували до Австралия, са заразени с коронавирус. По думите му, единият от тях се е прибрал в страната и в момента се изследва, а другият все още е в Австралия.

На днешния брифинг директорът на ВМА ген.Венцислав Мутафчийски съобщи, че се обработват 83 проби, а когато бъдат готови, резултатите ще бъдат съобщени на медиите.

Д-р Кунчев разясни ситуацията с обявената в цялата страна грипна ваканция до 12 март. Наясно сме с причинителя на епидемията от грип Б Виктория и сме подготвени, каза той. 

Още: Срещу грип и COVID: Наш учен препоръчва масова профилактика с определено лекарство

Още: "Управляващите излъгаха младите лекари": ПП искат извънредна здравна комисия (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес