Проф. Илко Гетов: РНК ваксините са ефикасни срещу индийския вариант на коронавируса
"Каква е ефикасността не мога да твърдя, ще трябва да се изчакат допълнителни проучвания в тази посока“, каза проф. Гетов като предположи, че самите държави ще изнесат данни, които ще се анализират. "В тази връзка е важно да се изчакат резултатите от Великобритания, тъй като там преобладава имунизирането с оксфордския препарат. При AstraZeneca, ако я има защитата, вероятно ще е по-малка“, подчертава той и допълва: "Много застрашително напада Европа индийският вариант, включително и около България“. Представителят ни в ЕАЛ не крие, че е много притеснително бързото разпространение на COVID-19 в Индия, където имунизацията се прави предимно именно с тази векторна ваксина.
Индийският вариант на Covid-19 може да остави Великобритания под локдаун
Индийският вариант на коронавируса може да провали плановете на Великобритания за излизане от локдауна на 21 юни. Британският премиер ...
През последните седмици заразата там придоби катастрофални размери, като броят на регистрираните заразени от началото на епидемията досега надхвърли 24 млн. души. В края на миналата седмица стана ясно също, че индийският вариант вече е засечен в 44 държави по света, като здравните власти във Великобритания съобщиха, че общият брой на регистрираните негови носители се е увеличил повече от два пъти през последната седмица до 1313 души.
Не е ясно каква защита ще имат и имунизираните с две различни ваксини, става ясно още от думите на проф. Гетов. Той отново се обяви против смесването на векторна и РНК ваксина, аргументирайки се с излезлите до момента данни. Те показвали, че честотата на нежеланите реакции е по-висока при смесването на ваксините. "Това може да се каже със сигурност“, посочва представителят ни в ЕАЛ и допълва, че е изказал мнението си срещу смесване на дози от различни видове ваксини пред доскорошния здравен министър проф. Костадин Ангелов, като щял да направи същото и пред служебния министър д-р Стойчо Кацаров. Той аргументира позицията си и с информацията, която е излязла към момента, а именно, че честота на нежеланите реакции е по-висока при смесването на ваксините.
По отношение на това дали има напредък при разработването на лекарствата за лечение на COVID-19 за широка употреба, проф. Гетов посочи, че се работи по много медикаменти. "Очакваме до края на юни коктейлът моноклонални антитела официално да бъде разрешен, а есента и поне едно противовирусно лекарство“, казва специалистът.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
Кремена Кунева от фондация „Даная“ за детската болница: Министърът въобще не е наясно с проекта
Клисурски: Установихме, че държавата губи 100 милиона лева на година заради лекарства
След договорка в "сглобката": Управителят и подуправителят на НЗОК са подали оставки
Бюджетът на НЗОК все пак мина на първо четене в парламента
Проф. Ангелов дал "много добра оценка" на проф. Шивачев
1 декември - Световен ден за борба с ХИВ/СПИН
Новите случаи на коронавирус намаляват, трима души са починали за денонощие
Окончателно: Ето на коя дата пристига първият медицински хеликоптер у нас
Тъмна картина в "Пирогов": На фокус са обществени поръчки
"Въпросът е приключен": Ангелов обяви, че Шивачев остава началник в "Пирогов" (ВИДЕО)
Редактор:
Елин Димитров
Етикети: лечение коронавирус коронавирус индийски вариант коронавирус Илко Гетов ваксина коронавирус