Станимир Хасърджиев: Плашат гаргите с глобите за пропускане на профилактичен преглед

27 юли 2023, 12:39 часа 3137 прочитания 0 коментара

"В момента това, което се случва, е да се плашат гаргите, в бюджета на Здравната каса няма заделени средства всеки български гражданин да отиде на профилактичен преглед и политиците много добре знаят това. Никой няма никакво намерение да вдигне процента на хората, които ходят на профилактичен преглед".

Още: "Да се показват тези, които посягат на лекари": Д-р Мирослав Ненков за насилието над медици

Още: Усмивката, за която мечтаете – среща с д-р Бирсен Юрдаер в София

Това каза по БНР д-р Станимир Хасърджиев - председател на Националната пациентска организация и председател на УС на Българската асоциация за персонализирана медицина. Според него стимулите биха по-ефективни от наказанието.

"Съвсем друг е въпросът

Още: Глоба, ако не ходиш на профилактичен преглед: Какво мислят от Лекарския съюз

Още: Готов ли е имунитетът ви за клопките на есента?

Още: Кои са първите признаци на сърдечен проблем? Говорят специалистите

когато отидеш на профилактичен преглед какво се случва там

Дали не е проформа бележка, каквато получаваш, а не обстоен преглед, какъвто трябва да бъде."

Контролът върху парите е едно от нещата, от които биха могли да се възползват гражданите, но истинската цел на дигиталното здравеопазване не е финансова. Целта е да има все повече и по-навременна медицинска грижа.

Още: "800 000 българи с ТЕЛК буди доста въпросителни": Готвят нови критерии за издаване на решения

Още: Децата ни са в топ 5 по затлъстяване в Европа. "Балканската закуска“ - кафе и цигари - ни изстрелва начело и по сърдечни заболявания

"Неминуемо технологиите навлизат в нашия живот и променят всичко. В медицината нещата се развиват със скоростта на светлината.

Още: Михаил Околийски: Едва 38% от хората, задължени да идат на профилактичен преглед, го правят

Още: Ще се облекчи ли смяната на личния лекар чрез "е-Здраве" и то не само два пъти в годината? Нови важни предложения

Още: НАТО подсилва Балтийския регион, американски танкове близо до Русия след провокациите (ОБЗОР-ВИДЕО)

Дигиталното здравеопазване

е предоставяне на дигитални услуги – да сме повече здрави, по-рано да откриваме, ако има някакъв проблем и бързо да достигаме до решение", изтъкна той.

Големият проблем на нашето здравеопазване в момента е "изцяло изкривената система, правилата, по които се работи", посочи Хасърджиев.

"Разговорът се принизява до това от коя политическа партия ще бъде човекът. Не чух никакъв професионален разговор от какво има нужда здравната система, от какво има нужда българският гражданин", коментира експертът относно избора на нов шеф на НЗОК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес