Археолози открили митичния храм на Мелкарт
Става дума за монументална структура в Кадиския залив край югозападния бряг на Иберийския полуостров, която е служила като място за поклонение в древни времена и след това е била изгубена за дълги столетия. Откритието е направено благодарение на система от лазерни далекомери – лидари – и цифрово моделиране на околността, пише испанският вестник El País.
Топ 10 на най-важните археологически находки за 2021 г.
Списание Archaeology е публикувало списък с най-значимите събития в света на археологията за тази година. Златният град Селище, кое...
Мелкарт е един от най-почитаните във финикийската митология богове като покровител на мореплаването и на град Тир и Тирското царство. От древните гърци той е бил отъждествяван с Херакъл. Смята се, че Херакъл Тирски, както го нарича Херодот, е бил погребан в Испания, а храмът в негова чест е бил издигнат от цар Хирам. В други хроники може да се намерят и препратки към посещението на този храм от Юлий Цезар, който горчиво плакал пред изображение на Александър Велики, и от картагенския завоевател Ханибал, дошъл да отбележи успеха на своя военна кампания.
Рикардо Белисон от Университета в Севиля смята, че руините на тази монументална структура трябва да се търсят в устието на плиткия канал Санкти Петри, разположен между градовете Чиклана де ла Фронтера и Сан Фернандо в Андалусия.
Сега над блатистия канал се издига малък остров и повече от два века тук водолази са правили важни археологически находки, които сега могат да се видят в музея на Кадис, например мраморни и бронзови скулптури на римски императори и различни статуетки от финикийския период. Храмът трябвало да се търси някъде наблизо.
Благодарение на безплатен софтуер, който позволява цифрово моделиране на местността, Белисон успял да идентифицира точната правоъгълна област с размери 300 x 150 м, където според него трябва да се намират руините на самия храм.
Археолози откриха скелет на разпънат мъж от епохата на Древния Рим
Британски археолози за първи път са открили скелет на разпнат човек, живял през III-IV век. За това съобщава изследователската компания...
Тази правоъгълна структура, както и островът, на който някога се е намирала, съответстват на древните описания, но сега те се намират на 3-5 метра под водата. Според хрониките до този комплекс можело да стигне, минавайки покрай две колони, фронтисписът на самата сграда изобразявал подвизите на Херкулес, а вътре горял вечен огън. Храмовата област е била отделена от сегашния нос Бокерон от малък канал, а също така имало вътрешно пристанище и док на юг от храма, които също били идентифицирани чрез моделиране на древното крайбрежие на Кадис.
Новата хипотеза за местоположението на храма е в съответствие с различни находки и предположения, направени през ХХ век, но остават и няколко алтернативни хипотези, посочващи други вероятни местоположения. В хода на предстоящите археологически проучвания и подводни изследвания се предвижда тези изводи да бъдат потвърдени или опровергани.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
Учени: Две кратки дремки са по-добре от два часа сън
Откриха как умират мозъчните клетки при болестта на Алцхаймер
Пробив в далечното минало: Откриха "мумифицирани" пчели от преди 3000г.
Какво знаем за новите доминиращи варианти на COVID-19: Говори вирусолог от САЩ (ВИДЕО)
Хранителната добавка дава надежда за болните от множествена склероза
Мистерията на канибализма сред неандерталците
Защо земетресението в Мароко беше толкова разрушително (ВИДЕО И СНИМКИ)
Учени откриха нови мозъчни клетки
Генетици разчетоха 20 генома на освободени роби от остров Света Елена
Нетрадиционна проверка на пола: защо папата е използвал стол с дупка?
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: Херкулес Археология Испания