Археолози са зашеметени от инженерно откритие в Петра (ВИДЕО)

42770
Археолози са зашеметени от инженерно откритие в Петра (ВИДЕО)
Снимка: ChiemSeherin / Pixabay

Петра е известен археологически обект, разположен в пустинята в югозападната част на Йордан и заобиколен от скалисти пустинни каньони и планини.

Някога той е бил оживен център на политика, култура и икономика и е бил една от най-важните древни точки в региона (ако не и най-важната), където търговците спирали по време на своите пътешествия.

Районът е бил заселен поне от 7000 г. пр.н.е., а останките от отминалата епоха са разпръснати из прашните му равнини. А когато през IV в Петра се преселват набатеите - полуномадски семитски народ, - градът достига пълния си разцвет. Но това, което най-силно поразява изследователите, е водопроводната и канализационната система на града, пише Express.

„Петра е процъфтявала благодарение на умението на набатеите да управляват оскъдния воден ресурс. Набатейската система за съхранение и напояване е била невероятно чудо на инженерната мисъл, сложна мрежа от цистерни, язовири и канали, използваща вода от пустинни извори и 10-сантиметрови годишни валежи за поддържане целогодишно водоснабдяване", разказват учените.

Петра се намира на климатично неблагоприятно място. Издълбан в тесен каньон, наречен Ел Сик, пустинният пейзаж обгръща зданията и температурите често достигат 42°C или повече, без източник на вода наблизо. Но се смята, че Петра е имала население от 30 000 души в разцвета си, независимо че местните водни ресурси са били достатъчни само за 2000 до 3000 души.

Както отбеляза геологът Томас Парадайз от университета в Арканзас, през XXI век би ни било доста трудно да създадем град, който да бъде толкова устойчив.

„Това, че са успели да променят ландшафта в съответствие със своите отребности, е доказателство за устойчивостта на набатеите и тяхната изобретателност“, добавят учените.

Системата, създадена от набатеите, започва от върха на хълмовете, където десетки резервоари, осеяни около градския пейзаж, улавят и съхраняват всяка капка зимен дъжд.

На най-високото място в долината е поставена цистерна, която е можела да събира вода от цялата площ на върха, стичаща се в Петра през огромно преплитане на канали. На местата, където трябва да е текла водата, учените са открили счупени теракотени тръби. Те са много подобни на същите теракотени тръби, които използваме по цялата планета две хиляди години по-късно.

Изследването на водоснабдителната система е установило, че тя е осигурявала на Петра 45 милиона литра вода на ден - достатъчно, за да задоволи всички битови и селскостопански нужди на града.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Учени: Следващата пандемия ще бъде причинена от грип

Откриха рядка находка на порцеланов жлъчен мехур в гробище на лудница в Мисисипи

Смъртоносни вампирски бактерии са привлечени от кръвта ни: Учените откриха защо

Хората са еволюирали като бръмбари, а не като гръбначни

Извънземните може да пътуват на метеорити на автостоп, за да колонизират Космоса

Пробив: Учени "отгледаха" хрущял за човешкото лице

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com