Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Епидемия от самота измъчва младите хора, смятат психолози

19 януари 2022, 07:15 часа • 7477 прочитания

През последните 40 години младите хора са започнали да се чувстват по-самотни. Това са установили немски психолози от Рурския университет, които са публикували статия в списанието Psychological Bulletin.

Самотата възниква, когато хората са изправени пред несъответствие между желаните и действителните социални взаимоотношения. Това състояние достига своя връх в периода на влизане в зряла възраст - на възраст 18-29 години, когато формирането на приятелства и романтични връзки става особено значимо.

Учените са анализирали 345 изследвания, посветени на самотата и проведени от 1976 до 2019 г. Общо в тях участвали почти 125 000 млади хора от цял свят. Доброволците отговаряли на въпроси, които определят тяхното ниво на социална изолация и неудовлетвореност от живота. Те отбелязали колко са съгласни или несъгласни с твърдения като „Нямам с кого да говоря“ и „Хората са около мен, но не и с мен“.

Оказало се, че за изминалите години младите хора са започнали да се чувстват все по-самотни. Ръст на самотата се наблюдава както сред американците, така и сред жителите на европейските и азиатските страни. Тя засяга както студенти, така и работещи хора, и безработни. След 2012 г. обаче не се наблюдавало значително увеличение на самотата, което поставя под въпрос предположението, че една от причините за самотата е разпространението на интернет и смартфоните.

Причините, които карат младите хора да се чувстват по-самотни днес, все още не са напълно изяснени. По-нататъшните изследвания ще помогнат за тяхното изясняване.

Разделите и годините на самота водят до възпаления при мъжете

В същото време изследователи са установили, че животът в самота или поредиците от раздели водят до признаци на възпаления при мъжете. Такъв извод са направили специалисти от университета в Копенхаген въз основа на резултатите от изследване на около пет хиляди души.

Снимка: Stock

Учените под ръководството на Каролайн Дейвидсън искали да изяснят какво влияние върху имунната система може да има натрупаното количество разпадане на партньорски отношения или годините, прекарани в самота. Статия за това е публикувана в Journal of Epidemiology & Community Health.

Като база данни за изследването послужила Копенхагенската биобанка за стареене и средна възраст. Там е предоставена информация за 4612 души, преживели поредица от раздели, и 4835, които дълго време са живели в самота.

Хората, които са живели сами, били разделени на групи: такива, които са живели сами по-малко от година, което се счита за норма, 2-6 години и над 6 години. Ученитет включили в анализа и други потенциално влияещи фактори – като възраст, ниво на образование, ниво на благосъстояние, приемани лекарства и личностни качества. Противовъзпалителният цитокин интерлевкин-6 и С-реактивният протеин били използвани като маркери за възпаление.

В резултат се оказало, че най-високите нива на възпалителни маркери имало при онези мъже, които са преживели най-много раздели. Нивата на възпалителните маркери при тях били повишени със 17 процента в сравнение с контролната група. При мъжете, които са живели сами повече от 6 години, нивото на тези маркери било повишено със 17 процента. Това се проявявало най-силно при мъже с високо ниво на образование.

При жените, от друга страна, не била открита подобна закономерност.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес